Olomouc - Muzeum umění hodlá zveřejnit definitivní místo pro vybudování expozice středoevropského výtvarného umění - SEFO v Olomouci příští týden. Stane se tak po páteční schůzce ředitele muzea Ondřeje Zatloukala s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), řekl dnes ČTK Zatloukal. Projekt se plánuje víc než deset let, v roce 2008 jej stvrdili svým podpisem zástupci zemí visegrádské skupiny. Stavbu oddálil především výkup pozemků a finance. Poté, co se nepodařilo získat evropské dotace, schválila letos v lednu vláda na tuto stavbu 593 milionů korun.
Zaorálek v září při návštěvě Olomouce projekt označil za mimořádně významný. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž, kterou žádal jeho předchůdce Antonín Staněk, označil za riziko. Zástupci muzea dříve uvedli, že ve hře jsou dvě možnosti, a to současný návrh architekta Jana Šépky pro proluku v Denisově ulici nebo využít prostory v opuštěných Hanáckých kasárnách.
Rozhodnutí mělo podle původních odhadů padnout na konci října, dosud se čeká na konečný postoj ministerstva kultury. "Jedná se o velmi složitý problém, který pro nás, pro ministerstvo kultury bude mít velmi závažné důsledky. Proto k tomu přistupujeme se vší vážností. V pátek mám schůzku s panem ministrem, mimo jiné budeme hovořit o projektu Středoevropského fóra. Předpokládám, že z této naší schůzky vzejde určité stanovisko, které bychom rádi prezentovali v následujícím týdnu," uvedl Zatloukal.
Podle ředitele muzea mají obě varianty své plusy i minusy. Šépkova dostavba v proluce navržená v roce 2009 by byla podle něj výrazným architektonickým počinem a byla by spjata se starou budovou muzea. Je si však vědom, že výrazná architektura umístěna v historické části města rozděluje společnost. V časopisu Muzeion vydávaném muzeem Zatloukal u kasáren oceňuje prostorové možnosti, které by mohly rozvinout podobu SEFO hlouběji do minulosti. Objekt však podle něj není architektonicky tak výrazný, je vzdálen od hlavní budovy muzea a je také mnohem rozsáhlejší, než by muzeum využilo. "Je finančně náročnější, případná rekonstrukce může být o třetinu dražší," uvedl Zatloukal.
Nová budova má nabídnout výstavní prostory pro umělecká díla z celé střední Evropy a zázemí potřebné pro chod muzea. Jde především o větší depozitáře pro stále se rozrůstající sbírky či novou knihovnu a studovnu. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90.860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.