Brno - Ministerstvo kultury vyhlásilo většinu areálu bývalých brněnských jatek kulturní památkou. Komplexem industriálních staveb v okolí řeky Svitavy se zabývalo několik let od prvního návrhu v roce 2009. Vyplývá to z rozhodnutí ministerstva, které má ČTK od brněnských památkářů.
Část objektů jatek byla prohlášena za kulturní památky už v roce 1988. Šlo tehdy zejména o menší budovy při ulici Porážka, dále o masnou burzu a dobytčí tržnici. Tato ochrana se ale týkala jen vnější části objektů. Nyní byl zpamátněn prakticky celý areál, který má už dnes jiné využití než v minulosti.
Jako jatka neslouží už více než 20 let. Část hal využívají Brněnské komunikace jako skládku soli, která slouží k ochraně silnic při ledovce. V budovách už také není strojní vybavení, které tam bylo v minulosti. Také proto některé instituce nebyly pro zpamátnění. Proti byl například Krajský úřad Jihomoravského kraje. "Hodnoty areálu jako celku zanikly," uvedl kraj ve svém vyjádření. Na rozšíření počtu budov, které jsou památkově chráněné, netrval ani brněnský magistrát.
Podle odborníků z ministerstva kultury je ale areál z historického pohledu cennou připomínkou velkoměstského rozvoje Brna na přelomu 19. a 20 století. Před první světovou válkou bylo na brněnských jatkách poraženo a zpracováno přes 100.000 kusů zvěře. Tragický rozměr místo dostalo za druhé světové války, kdy komplex sloužil jako shromaždiště, odkud byly vypravovány transporty romských rodin do vyhlazovacích táborů.
Podle ministerstva se soubor staveb v budoucnu stane důležitým středem nově budované čtvrti. Také proto prý stojí za památkovou ochranu. V areálu dnes působí více firem. V jedné z budov je dnes v nájmu Pivovar Hauskrecht.