Ke 43 novým kulturním památkám patří školka či tenisová klubovna

Publisher
ČTK
03.07.2014 13:00
Czech Republic

Prague

Bohumír Kozák, klubovna tenisového klubu v Letenských sadech, Praha, 1926

Praha - Klubovna tenisového klubu v pražských Letenských sadech, funkcionalistická budova pražského hotelu AXA nebo mateřská škola v Ostrově na Karlovarsku, která byla postavena v duchu socialistického realismu, patří mezi 43 nových kulturních památek. Na seznam je ministerstvo kultury nechalo zapsat v první polovině letošního roku. ČTK to dnes oznámila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jana Tichá.

    Celkem je tak v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno 40.297 nemovitých kulturních památek, 47.262 movitých kulturních památek a 296 národních kulturních památek.
    Většinu z nových kulturních památek tvoří původní církevní stavby. Do této kategorie patří 17 položek, například sochy, boží muka, kaple sv. Jana Nepomuckého v Předhradí na Chrudimsku nebo krucifixv areálu Fakultní nemocnice v Olomouci.
    Druhou nejpočetnější skupinou tvoří s 12 zástupci stavby řazené mezi občanskou vybavenost. Patří sem Česká menšinová škola ve stylu české architektonické moderny v Moravské Třebové na Svitavsku, studna s pavilonem na náměstí ve Vysokém nad Jizerou, židovský obecní dům v Tachově nebo rozhledna Masarykova věž samostatnosti v Hořicích.
    "V minulosti mezi kulturními památkami tento typ příliš nefiguroval, v poslední době je však zastoupen stále častěji. Tato skutečnost odráží současný trend památkové péče, která se více zaměřuje na zástupce staveb souvisejících s každodenním životem obyvatelstva," uvedla mluvčí.
    Nejméně zastoupenou skupinou jsou technické, případně industriální stavby. Mezi památky se dostaly důlní komplex Lehnschafter v Mikulově na Teplicku nebo sklárna Johann Schorm a Comp. (VITRUM) v Janově na Nisou na Jablonecku. Kompletní seznam nemovitých kulturních památek je ZDE.
    Za zachování hodnot kulturních památek nesou odpovědnost jejich vlastníci, úlohou NPÚ je poskytnout odbornou pomoc a radu. Finanční podporu na jejich obnovu je možné získat z několika zdrojů - jedním z často využívaných je každoročně vyhlašovaný dotační program ministerstva kultury s názvem Havarijní program. Ten loni přispěl na obnovu více než 200 kulturních památek v ČR částkou bezmála 59 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles