Jaroměř po opravě za 30 mil. Kč otevřela národní kulturní památku Wenkův dům

Publisher
ČTK
27.03.2023 08:25
Czech Republic

Jaroměř

Josef Gočár

Jaroměř - Jaroměř na Náchodsku dnes po téměř tříleté rekonstrukci slavnostně otevřela Wenkův obchodní dům, který je sídlem městského muzea. Oprava modernistické budovy z roku 1911, která je od roku 2017 národní kulturní památkou, přišla, včetně vybavení, na 30 milionů korun. Součástí investice byla i oprava sousedního domu, čímž muzeum významně rozšířilo výstavní plochu.


Wenkův dům, který byl postaven podle návrhu architekta Josefa Gočára, patří k významným památkám moderní evropské architektury. Autorem projektu rekonstrukce byl architekt David Vávra. "Dům se podařilo vrátit do původní podoby. Například se podařilo podle dobových fotografií umístit některé regály tak, jak to vypadalo v roce 1911," řekl ČTK starosta Jan Borůvka (ANO).

Prostory muzea se díky rekonstrukci rozšířily o přednáškový sál, pro pořádání workshopů bylo upraveno podkroví. Na zahradě vznikl altán s kubistickým pískovištěm pro děti. V chodu je opět původní nákladní výtah. Depozitář muzeum přesunulo do sklepa, který dříve sloužil jako kryt civilní obrany. Tím se znásobily výstavní plochy. Stavbaři obnovili i podlahy, vytápění a rozvody sítí.

"Získali jsme navíc dva prestižní prostory, jež nám umožní pořádání výstav a zároveň zachování stálých expozic. Podle dobových fotografií byl obnoven původní nezachovaný mobiliář. Obnoveny byly i kovové konstrukce hlavního průčelí," řekl ředitel muzea a iniciátor rekonstrukce Rudolf Havelka.

Dnes muzeum otevřelo výstavu Socha v hlíně, která je věnovaná 30 letům keramického studia Jarmily Tyrnerové v Kohoutově u Dvora Králové. Výstava potrvá do 21. května. Představitelé města také dnes v budově odhalili pamětní desku bývalému řediteli muzea Pavlu Mertlíkovi, který stál za rekonstrukcí Wenkova domu v 80. letech minulého století.

Rekonstrukci muzea město z přibližně 80 procent uhradilo z evropské dotace z přeshraničního projektu s partnerskými polskými městy Bolesławiec a Kłodsko. Zbytek nákladů zaplatilo z vlastního rozpočtu a z dotací od státu a Královéhradeckého kraje.

Hlavní objekt dnešního muzea s funkcionalistickou železobetonovou a sklo-ocelovou konstrukcí nechal před první světovou válkou postavit podnikatel Josef Wenke jako obchodní dům. Svého času šlo o největší obchodní dům v severovýchodních Čechách. Po krachu firmy byla budova prodána roku 1938 v dražbě a v roce 1946 ji získalo město Jaroměř. Od roku 1947 je v domě muzeum. V roce 2000 suterén poškodila stoletá povodeň.

Sousední objekt vedle Wenkova domu je z konce 19. století. Do rekonstrukce v něm muzeum mělo depozitáře a kancelářské zázemí. Po rekonstrukci se část objektu uvolnila veřejnosti, z půdy vznikla výuková místnost, v přízemí je expozice, která se věnuje papírenské výrobě rodiny Wenkových.

V minulých letech prošly v Královéhradeckém kraji opravou i muzea v Hořicích a v Hradci Králové. Hořice na Jičínsku v roce 2019 otevřely opravené muzeum s novou expozicí o těžbě, zpracování a využití pískovce. Oprava novorenesanční budovy muzea z roku 1877 stála 28 milionů korun. V roce 2019 město Hradec Králové dokončilo opravu Muzea východních Čech. Oprava cenné secesní budovy, která je národní kulturní památkou, přišla na 100 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles