Běhounek: Máme příslib MMR, že územní plánování zůstane krajům

Publisher
ČTK
03.03.2020 20:45
Czech Republic

Prague

Praha - Kraje mají příslib ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), že v novém stavebním zákonu zůstane v jejich působnosti územní plánování. Po dnešním jednání s Dostálovou to ČTK řekl hejtman Kraje Vysočina a první místopředseda Rady Asociace krajů ČR Jiří Běhounek (za ČSSD). Dostálová informaci potvrdila, krok označila za ústupek krajům.


"Navrhovali jsme, aby to kompletně byla státní stavební správa, aby si to stát vykonával sám a odebrali jsme působnost krajům. Dnešní jednání bylo o tom, že v oblasti územního plánování to takové opodstatnění nedává, aby si to celé bral stát, protože organizaci území by si skutečně měly dělat zejména samosprávné celky," řekla novinářům ministryně. Kromě Běhounka se podle ní jednání zúčastnil šéf Svazu měst a obcí František Lukl.

"Paní ministryně slíbila, že dokáže dát dohromady komplexní materiál tak, aby územní plánování zůstalo krajům, aby se řešily i personální otázky, digitálně-technické mapy a tak dále. Za určitých okolností jsme připraveni se o těchto návrzích bavit, musí se k tomu vyjádřit každý kraj. Za sebe říkám, že na Vysočině se o tom určitém posunu, ústupku ze strany MMR, bavit budeme," řekl po jednání ČTK Běhounek. Připomněl, že ztráta možnosti ovlivňovat územní plánování patřila mezi největší výtky ze strany krajů k připravovanému zákonu.

Se Svazem měst a obcí se Dostálová už v polovině ledna dohodla, že úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13.500 úředníků, nově to bude asi 7000. "Je příslib, že stavební úřady na menších obcích zůstanou," uvedl dnes Běhounek.

Návrh vypořádání většiny připomínek ke stavebnímu zákonu odeslalo MMR na konci února. Přišlo jich více než 5000, obsahovaly však velké množství duplicit. MMR je rozdělilo do 26 oblastí. Resort tehdy uvedl, že poté, co obdrží reakci připomínkových míst, bude mít ještě do konce března čas na jejich řešení. Původní termín pro vypořádání připomínek byl na konci ledna. Vláda ho o dva měsíce posunula. Podle některých odborníků je ovšem i tento termín "šibeniční".

Vláda si od nového stavebního zákona slibuje výrazné zrychlení a zjednodušení schvalování staveb. Podle údajů Světové banky patří Česko ve vyřízení stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí. Zákon by měl platit od začátku příštího roku. Účinnost bude podle Dostálové nabíhat postupně, nejzazší termín je polovina roku 2023.

Norma má řadu kritiků. Mezi nejčastější výtky patří to, že nahrává developerům a nechrání veřejné zájmy. Podle některých oponentů je dokonce protiústavní. Dostálová opakovaně zdůrazňuje, že v připomínkovém řízení je ochotná dělat kompromisy, ovšem nesmí být porušen cíl zákona.
0 comments
add comment

Related articles