Plzeň – Plzeň, zřizovatel Divadla J. K. Tyla, chce v roce 2026 vybudovat vestavbu v atriu Nového divadla, otevřeného před deseti lety. Atrium mezi hlavní a provozní budovou divadla bude vzdušné, prosklené, nabídne multifunkční sál i vloženou galerii se schodištěm. Zajistí také bezbariérový přístup do spodních řad hlediště, kam se nyní hůře pohybliví diváci mohou dostat jen velmi obtížně. Město má hotovou studii úprav a připravuje soutěž na projektovou dokumentaci, řekl dnes ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO). Na projekt má město připraveno 5,4 milionu korun, na realizaci chystá 55 milionů korun.
V zatím prázdném atriu má vzniknout moderní, prosklená, zastřešená a prosvětlená kovová konstrukce ve tvaru lichoběžníku, v níž vznikne multifunkční sál s předsálím a vloženou galerií a vícepodlažní vestavba o třech úrovních propojených schodištěm. "Jsem rád, že za studií je tým s architektem Vladimírem Kružíkem, který stál před více než deseti lety i za výstavbou divadla. Vestavba nemá konkurovat stávající architektuře divadla, ale má vytvořit nový prostor, dostatečně komfortní pro divadelníky i návštěvníky. Jeho využití bude široké, vzniknou tam vlastně druhé foyer, příležitostná výstavní síň, kavárna, kongresový sál a podobně,“ uvedl Zarzycký.
Podle radní pro kulturu Elišky Bartákové (ANO) bylo při zadávání studie prioritou vyřešit bezbariérový přístup do spodních řad divadla. "A to se povedlo. Přístup vznikne z takzvaného přísálí, tedy v prostoru multifunkčního sálu pod vestavěnou galerií," řekla. Divák se vstupenkou do spodních řad hlediště nebude muset jít po schodišti nebo výtahy do třetího nadzemního podlaží jako dosud, ale od šatny v prvním nadzemním podlaží zamíří na stejné úrovni do zádveří před divadelní kavárnou, kde vstoupí do multifunkčního sálu. Kromě bezbariérového přístupu budou moci lidé trávit přestávky na stejné úrovni, na které mají sedadla, a nebudou muset vycházet do vyšších podlaží. V zadní části zastřešení vzniknou nové toalety.
"Na nevyužitém místě vznikne multifunkční společenský prostor, který zároveň poskytne všem divákům, včetně těch s omezenou pohyblivostí, komfortnější cestu k nevšedním divadelním zážitkům," řekl ředitel Tylova divadla Martin Otava. Připomněl, že město do divadla během uplynulých let investovalo miliony korun. "Tento krok ukazuje, že město Plzeň i po doplnění osvětlení schodiště, dovybavení foyer pohodlným nábytkem a hlavně po instalaci špičkové technologie elektroakustického dozvuku nepřestává Nové divadlo vylepšovat," dodal.
Novostavba ve tvaru pravoúhlého lichoběžníku bude mít nejdelší stranu o délce 33 metrů. Soutěž na vypracování projektové dokumentace chce město vypsat na přelomu roku. Projekt by měl být hotový zhruba za deset měsíců a stavba by mohla začít o prázdninách 2026.
Nové divadlo otevřela Plzeň 2. září 2014 jako hlavní investici projektu Evropské hlavní město kultury 2015. V divadle je Nová scéna se sálem pro 461 diváků a variabilní komorní Malá scéna až pro 120 diváků.