V Magdeburku otevřen poslední Hundertwasserův dům

Publisher
ČTK
04.10.2005 08:15
Czech Republic

Prague

    MAGDEBURK - V německém Magdeburku byl dnes pro provoz otevřen poslední dům projektovaný excentrickým rakouským umělcem a architektem Friedensreichem Hundertwasserem. Hundertwasser známý barevnou pestrostí, hravě křivými liniemi a nepravidelnými tvary chtěl svým projektem vytvořit "oázu lidství" uprostřed podle jeho názoru příliš strohé architektury. S ohledem na charakter Magdeburku jako středověké pevnosti stavbu nazval Zelená citadela.
    Tisíce zvědavých návštěvníků si dnes prohlédly vnitřek ostře růžově natřené budovy s typickými cibulovými věžičkami a zazeleněním střechy poté, co místní církevní představitel z jedné střešní terasy objekt vykropil svěcenou vodou. V komplexu sídlí hotel, mateřská škola, nájemní byty a kanceláře. Kolem dvou vnitřních dvorů jsou rozmístěny obchůdky, restaurace a kavárničky.
    "Tento dům představuje ztělesnění emocí, v protikladu k racionalitě moderní architektury," řekl při slavnostním aktu ministr kultury spolkové země Sasko-Anhaltsko Jan-Hendrik Olbertz. Magdeburský starosta Lutz Trümper mluvil o "revolučním domě uprostřed ctihodné historické zástavby".
    Vzhledem k bezprostřední blízkosti gotického dómu a románského kláštera vyvolával barevný projekt zpočátku kontroverzní reakce veřejnosti, která stavbu nazývala "pestrá bouda". Postupně si ale stavba s vlnovitými konturami získávala u Magdeburčanů i turistů oblibu.
    Výstavba komplexu v hodnotě 27 milionů eur byla financována údajně jen ze soukromého kapitálu. Z 55 bytů je zatím pronajato pouze 15, protože nájemné je mimořádně vysoké, nejisté jsou plánované výstavní prostory. I po slavnostním otevření bude projekt zřejmě bojovat o své smysluplné naplnění, napsala nedávno agentura DPA. Ještě minulý týden se stavba dostala do titulků zpráv, když správce architektova duševního dědictví Joram Harel vyslovil požadavky na drastické změny některých vzhledových částí budovy. Některé partie musely být přebarveny, vzrostlé keře zasazené na střeše odstraněny a část výzdoby z obkládaček přepracována.
    Friedensreich Hundertwasser se narodil v roce 1929 v Rakousku jako Friedrich Stowasser. Nejvíce staveb realizoval ve Vídni, většina z nich se posléze stala symbolem moderní výstavby rakouské metropole a turistickými atrakcemi. Hundertwasser stavěl i v jiných částech Rakouska a několikrát v Německu. Zemřel 19.
února 2000 ve věku 71 let na palubě lodi Queen Elizabeth 2, kterou se vracel z Nového Zélandu domů. Magdeburská Zelená citadela byla jeho posledním projektem; další podobné stavby mohou teoreticky vzniknout "v Hundertwasserově stylu", ale nebudou již mít jeho autorství.
0 comments
add comment

Related articles