Paříž/Praha - V pařížské katedrále Notre-Dame dnes vypukl rozsáhlý požár, ze slavné stavby už pět hodin šlehají plameny a stoupá mohutný dým. Oheň rychle postupoval a hasiči se snažili z chrámu zachránit umělecká díla. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuňez večer varoval, že se hasičům proslulý chrám možná nepodaří zachránit. Později ale přišla optimističtější prohlášení. Velitel hasičů oznámil, že konstrukce zůstane uchráněna od celkové zkázy. Při hašení požáru se vážně zranil jeden hasič. Světoví politici v reakci na požár katedrály, která je symbolem města i celé země, nabízeli Francouzům útěchu, rady i pomoc.
Podle ministerstva vnitra bude trvat ještě tři nebo čtyři hodiny, než se oheň podaří dostat plně pod kontrolu. S plameny bojuje na 400 hasičů za pomoci 18 vodních děl. Budova přišla o svou štíhlou věžičku, podle svědků i záběrů se propadla celá střecha a plameny zachvátily i jednu ze známých hranatých čelních věží.
Požár, který vypukl okolo 18:50 SELČ, může podle médií souviset s renovačními pracemi na budově, úřady ale zatím příčinu nesdělily. Pařížská prokuratura oznámila, že požár podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním.
Na místo dorazil prezident Emmanuel Macron, jenž kvůli události zrušil plánovaný projev k národu, který měl v televizi pronést k jinému tématu ve 20:00. "Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze," napsal šéf Elysejského paláce na twitteru. "Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme," uvedl viditelně pohnutým hlasem Macron přímo na místě neštěstí. Vyhlásí rovněž i mezinárodní sbírku.
Mosty v okolí Notre-Dame byly plné přihlížejících a podle přítomných reportérů se místy ozývaly výkřiky zděšení, jinak lidé zkázu sledovali hlavně mlčky. Někteří se neubránili slzám, jiní zpívali církevní chorály a další se modlili za to, aby se hasičům podařilo katedrálu zachránit.
Americký prezident Trump na twitteru přišel s návodem, že by možná "mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny" a zdůraznil, že "je třeba jednat rychle". Trumpovo doporučení použít k hašení katedrály letouny typu Canadair francouzské úřady odmítly. Úřad civilní obrany na twitteru uvedl, že vržení vody "na tento typ budovy" by mohl "přivodit proboření celistvosti stavby".
Podporu vyjádřila Francii například německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské rady Donald Tusk i český premiér Andrej Babiš. "Notre-Dame v Paříži je Notre-Dame celé Evropy," napsal na twitteru Tusk. "Dnes jsme všichni s Paříží," dodal. "Notre-Dame patří celému lidstvu. Jaký smutný pohled!" napsal na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Merkelová označila katedrálu, známou také jako Chrám Matky Boží, za "symbol Francie a naší evropské kultury". Vatikán vyjádřil "šok a smutek" nad požárem, který zničil "symbol křesťanství ve Francii a ve světě". Ujistil, že v modlitbách je s obyvateli francouzské metropole i s těmi, "kteří dělají vše, co je možné, aby se postavili této dramatické situaci".
"Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, kterou zachvátily plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Emmanuelu Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ," napsal na twitteru Andrej Babiš.
Ministr kultury Antonín Staněk je připraven nabídnout Francii pomoc českých odborníků při obnově katedrály. ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl. Smutek z poškození památky světového významu s Francouzi sdíleli i další čeští politici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček přirovnal neštěstí k požáru Národního divadla.
Podle českých odborníků může být požár pro slavnou katedrálu fatální. Historička umění zabývající se středověkem Milena Bartlová ČTK řekla, že nejvíce se obává propadnutí klenby a rozšíření ohně v interiéru. Ředitel pražské pobočky Národního památkového úřadu (NPÚ) Ondřej Šefců v ČT uvedl, že v případě požáru ve věžích hrozí pád zvonů do interiéru katedrály a vzácné a staré skleněné vitráže jsou podle něj kvůli žáru nenávratně ztraceny.