Chystaný mrakodrap Gazpromu naráží na kritiku

Publisher
ČTK
21.10.2009 22:25
Russia

Moscow

Moskva - Ruský plynárenský monopol Gazprom zřejmě nemá výstavbu obřího mrakodrapu v Petrohradu tak jistou, jak se zdálo poté, co místní úřady v čele s petrohradskou gubernátorkou Valentinou Matvijenkovou daly stavbě zelenou.
    Ministr kultury Alexandr Avdějev zaslal prokuratuře stížnosti památkářů na postup petrohradské radnice, ve městě nad Něvou protestovaly tisíce lidí, aniž policie demonstraci rozehnala, a nyní si zamýšlenou novou dominantu Petrohradu troufla kritizovat i státní televize.
    "Bude to kříženec mezi Benátkami a Singapurem," zaznělo v reportáži na Prvním kanálu, na jehož obrazovce se neobjeví nic, co by se Kremlu mohlo nelíbit. Teď však televize vyvracela ujišťování gubernátorky, že obří věž nebude z centra města vůbec vidět.
    Podřízení gubernátorky Matvijenkové, proslulé i na ruské poměry naprostou loajalitou k petrohradskému rodákovi, premiérovi Vladimiru Putinovi, prý žasnou - až do poslední chvíle věřili, že gubernátorka prosazuje mrakodrap v  souladu s vůlí nejvyššího vedení.
    Gazprom nechal ve své televizi odvysílat reportáž, vychvalující projekt. Kritika prý provázela i stavbu Isaakijevského chrámu, na který je město nyní pyšné. A v deníku Izvestija se objevila celostránková výzva prezidentu Dmitriji Medveděvovi, aby se zasadil o  stavbu, která "dá práci tisícům lidí" a "zajistí novou kvalitu života" v  prezidentově rodném městě.
    Podle politologa Michaila Vinogradova reportáž ve státní televizi nejspíš svědčí o vzácných neshodách ve vedení, které by mohly projekt zrušit či nechat přepracovat. "Úřady pochopily, že projekt je nebezpečný nejen pro Matvijenkovou, ale pro celý systém," usoudil v listu The Moscow Times Maxim Reznik, který v Petrohradu vede opoziční stranu Jabloko.
    Věž ze skla, betonu a oceli, připomínající svým tvarem plynový plamen, se má v Petrohradu od roku 2016 tyčit do výše 403 metrů nedaleko centra města na Něvě. Stavba si vyžádá náklady ve výši asi 60 miliard rublů (přibližně 34 miliard Kč).
    Podle kritiků objekt nenávratně poškodí jedinečnou atmosféru města, označovaného za Benátky severu. Kvůli mrakodrapu by město mohlo být i vyškrtnuto ze seznamu světového dědictví UNESCO.
    Přesto však gubernátorka prosadila pro projekt Gazpromu výjimku z předpisů, zakazujících stavby vyšší než sto metrů, aby nenarušily výjimečné historické panorama. Mrakodrap podle ní "bude mistrovským dílem architektury, na něž budou příští generace hrdé".
    Ale mezitím vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij vycítil změnu nálad a odvolal svou dřívější podporu pro projekt. "Jestliže většina lidí je proti, Liberálnědemokratická strana je s většinou," prohlásil. A předseda horní komory parlamentu Sergej Mironov z menší prokremelské strany Spravedlivé Rusko označil projekt za "šílený".
    Podle průzkumu vládního střediska VCIOM z počátku října mrakodrap podporuje necelá čtvrtina Petrohraďanů, zatímco více než polovina je proti a zbývají pětina váhá.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Bravo!
Vích
22.10.09 10:51
show all comments

Related articles