První cenu získal návrh Petera Lacka, Filipa Tittelbacha, Adama Kekuly a Hynka Holiše
Druh soutěže:
veřejná, anonymní, dvojkolová, architektonická soutěž
Vyhlašovatel:
Město Úvaly - Pražská 276, 250 82 Úvaly
Předmět soutěže:
Předmětem soutěže je vypracování urbanistického, architektonického, provozního, technického a estetického návrhu řešení dostavby areálu škol v Úvalech na pozemcích uvedených v soutěžních podkladech a dotvoření čelné fronty náměstí Arnošta z Pardubic.
Účel soutěže
Účelem soutěže je vyhledání nejvhodnějších řešení předmětu soutěže, které splní požadavky vyhlašovatele, obsažené v těchto soutěžních podmínkách a soutěžních podkladech a vyhledání jejich autorů, z nichž některému bude zadáno vypracování všech navazujících výkonových fází projektové dokumentace. Vyhlašovatel se zavazuje nabídnout uzavření smlouvy na zadání veřejné zakázky přednostně autorům nejvýše oceněných návrhů v pořadí, v jakém se v soutěži umístili.
Termín konání:
15. 8. 2005 - 31. 1. 2006
Porota
řádní členové poroty závislí: Ing. Ivan Černý, starosta města Mgr. Jaroslav Březka, ředitel školy
řádní členové poroty nezávislí : ing. arch. Tomáš Bezpalec ing. arch. Ján Štempel ing. akad. arch. Petr Hájek
náhradní členové poroty závislí: Ing. Jana Horová, místostarostka Ing. Blanka Morávková, zástupce ředitele školy
náhradní členové poroty nezávislí : akad. arch. Antonín Polony akad. arch. David Vávra
Počet přihlášených návrhů:
26
Ceny a odměny celkem:
900 000,- Kč
Ceny
1. cena (260.000,-Kč) - A.LT ARCHITEKTI v.o.s., autoři: Peter Lacko, Filip Tittelbach, Adam Kekula, Hynek Holiš 2. cena (240.000,-Kč) - Aleš Tomášek, Robert Seidl, Ivo Herman 3. cena (220.000,-Kč) - Katya Sonlajtnerová, Juraj Sonlajtner 4. cena (80.000,-Kč) - Vratislav Danda, Pavel Ullmann, Jaromír Kosnar, Ondřej Smolík, Miloš Hůla
Odměny
- náhrady výloh účastníkům 2. kola (4x 20.000,- Kč) - odměna všem neoceněným účastníkům (celkem 100.000,- Kč)
Hodnocení návrhu Petera Lacka, Filipa Tittelbacha, Adama Kekuly a Hynka Holiše:
Architektonicky Řešení úkolu jedním objektem je šťastné. Oceňuje se i respektování bočního štítu staré školy. Jednoduchá forma objektu se staví radikálně, objekt je celkově vyvážený. Provozně Vstupní prostor a propojení budov jsou logické a přehledné, řešení zázemí jídelny a tělocvičny je dobře vyřešeno i pro přístup veřejnosti. Předprostor vstupu do ZŠ se současně stává i veřejným prostorem města, který pozitivně zhodnocuje. Výškové vymezení tohoto prostoru mu dodává intimitu a částečné odhlučnění. Vhodné je umístění menších tělocvičen v návaznosti na venkovní hřiště. Je však nezbytné prověřit kapacitu šaten.
Konstrukční a materiálové řešení Konstrukční řešení je velice jednoduché a koresponduje s estetikou objektu. Porotě se keramický obklad líbí, ale je třeba zvážit vhodnost druhu obkladu (střešní taška bobrovka).
Náklady Velice jednoduché řešení má reálné předpoklady na dodržení finančního limitu stavby. Stejně tak lze i předpokládat nejnižší provozní náklady.