Jednokolová anonymní architektonická soutěž pro studenty českých a slovenských vysokých škol architektonického zaměření.
Vyhlašovatel Koma Modular Construction s. r. o.
Předmět soutěže Zpracování architektonického návrhu městského obytného souboru v Nitře vystavěného systémem prostorové modulace. Termín konání soutěže 16. 11. 2009 - 15. 3. 2010
Porota Řádní členové závislí:
Ing. arch. Stanislav Babčan, autorizovaný architekt, hlavní architekt města Nitra
Ing. Martin Hart, ředitel marketingu KOMA MODULAR CONSTRUCTION s.r.o.
Řádní členové nezávislí:
Doc.Ing.arch. Václav Dvořák, CSc., autorizovaný architekt a vedoucí katedry architektury FSv ČVUT
Ing. arch. Iva Poslušná, PhD., prorektorka FA VUT Brno
Ing. arch. Dagmar Nová, autorizovaný architekt, hlavní architekt města Zlína
prof. Ing. arch. Bohumil Kováč, PhD., Slovenská technická univerzita v Bratislavě, fakulta architektury, Ústav urbanizmu a územného plánovania
M. Arch. Ing. arch. Adam Gebrian, kritik a teoretik architektury, vedoucí ateliéru FUA TU Liberec
Náhradníci závislí:
Karel Kolínský, obchodní ředitel KOMA MODULAR CONSTRUCTION s.r.o.
Náhradníci nezávislí:
Ing. Tomáš Cendelín, architekt modulárních staveb
Ing. arch. Zdeňka Vydrová, autorizovaný architekt
Počet odevzdaných návrhů: 36
Celkové hodnocení poroty Porota ocenila vysokou úroveň předložených návrhů. Z 36 předložených návrhů jednomyslně vybrala 9 prací do finále, které úspěšně řešily obě skupiny hodnocených kriterií vztahující se k lokalitě v Nitře a k modulární výstavbě vyhlašovatele. Obecně porota vytkla chybějící úvahy nad širšími vztahy v okolí a nejasnou vazbou. Zajímavým výsledkem je, že lépe byly hodnoceny projekty s menším počtem bytů (počet bytů ve finálových pracích se pohyboval od 55 do 103 bytů).
Ceny:
1. cena (30.000 Kč): Tomáš Henkel, Ondřej Fiala (ČVUT Praha FA) Hodnocení poroty: Na vítězi soutěže se porota absolutně shodla (90% možných bodů). Autor prokázal, že modulární systém lze povýšit na vysoký standard bydlení, a to přiměřeně k zadání startovních bytů. Největším přínosem je kvalitní obytný prostor souboru. Architektonická hlediska byla upřednostněna před technickými a ekonomickými aspekty. Který prokázal použití modulů pro bydlení, ale také pro garáže a služby.
2. cena (15.000 Kč): Vojtěch Hajný, Pavel Rak (ČVUT Praha, FAST/ Ecole d´Architecture, Marna la Vallée, Francie) Hodnocení poroty: Autor vyřešil a nejvíce se přiblížil zadání startovních bytů. S rozvahou širších vztahů úspěšně vyřešil uspořádání jednotlivých domů, zeleně a dopravy v klidu v „polosuterénu“. Technické řešení mosuly idealizuje jako pevné krabičky.
3. cena (5.000 Kč): Jan Hora, Jan Veisser (TU Liberec, fakulta umění a architektury) Hodnocení poroty: Autor prozkoumal možnosti husté, kompaktní, autonomní struktury na pozemku. Dosáhl formálně bohatého prostoru s malým počtem prvků a jednoduchým technickým řešením. Rozpaky vzbudily pravděpodobné kolize s normami (např. oslunění staveb, požární bezpečnost).
3. cena (5.000 Kč): Bc. Peter Šercel, Br. Andrej Švec, Br. Martin Tisovský (STU Bratislava FA) Hodnocení poroty: Autor navrhl jednoduchou urbanistickou osnovu – výškově odděluje veřejný prostor a zahradu podél diagonální komunikace, ve kterém plují solitéry pavlačových domů. Kladně hodnocen je výraz odpovídající soudobým bytovým domům.
3. cena (5.000 Kč): Michal Šmihula (VUT Brno FA) Hodnocení poroty: Autor vytvořil kompaktní soubor drobných hmot, uzavírající částečně prostupný intimní prostor. Velmi atraktivní vzhled je dosažen schematickým zobrazením. Kladně hodnocený je uvolněný parter a kinetická fasáda slunolamů jako atraktivní prvek modulární výstavby. Kvalitní dispozice jsou umožněny maximálními rozměry modulů.