Navíc, má současný moderní člověk čas ještě zatápět v kamnech? Denně? Praskání v kamnech je moc pěkné, ale nevím, jestli je to reálné pro každodenní život. A pořizovat topiče?
Z článku je naprosto zřejmé, že se jedná o kategorii, která specifikuje roční spotřebu resp. ztrátu m2 plochy! Rovněž je zřejmé, že tu malou zbytkovou ztrátu lze pokrýt různými zdroji, ve vazbě na místní možnosti, třeba. Naopak dům je svou koncepcí naprosto moderní, za anachronismus moderní člověk MUSÍ považovat všechno, co "žere" /spotřebovává/ víc, než je za použití běžných technických prostředků možné dosáhnout. A není nutné barák vybavovat složitými, drahými a majitele zaměstnávajícími technologiemi. Nevím kde bydlíte Vy a kolik spotřebováváte /obecně/, ale myslím, že majitel toho baráku se rozhodně může bít do prsou, že jeho provozováním zanechává menší stopu než většina majitelů nových a rádobymoderních domů. Ona architektura není jen o té karosérii, o které se tu strašně často a vášnivě diskutuje. Ta skutečně hodnotná jde pod povrch a zabývá se také vlivem na životní prostředí!!!
ono tým asi mali na mysli, že používajú vlastné zdroje energie ako tepelné čerpadlo, alebo biomasu miesto dodávaných energií. ale to nezodpovedá názvu pasívny dom, keďže sa mu energia dodáva, aj keď vlastná. tiež nechápem, prečo mnoho domov nazývajú pasívnymi, keď nie sú celkom pasívne...
Obvyklým kritériem pro rozdělení budov s nízkou energetickou náročností bez ohledu na její tvar je plošná měrná potřeba tepla na vytápění eA [kWh.m-2], vztažená na 1 m2 podlahové plochy vytápěné části budovy a 1 rok. Budovy, které mají roční plošnou měrnou potřebu tepla na vytápění eA menší nebo rovnu 50 kWh.m-2.a-1 jsou označovány jako nízkoenergetické, budovy s roční plošnou měrnou potřebou tepla na vytápění eA menší nebo rovnu 15 kWh.m-2.a-1 jsou označovány jako pasivní.
Naprosto sdilím názor s Adamem Lencem, architektura obecně by měla pomáhat s problémy ne je přidělávat ať už obyvatelům stavby tak zbylé biomase, pokud jsou technické možnosti jak odstranit negativní důsledky lidských potřeb dostupné, jsem pro jejich "masovou"( propagaci, je to otazka zdravého rozumu, další otázkou k řešení je náročnost výroby samotných stavebních matriálů, náročnost samotné stavby, to jsou témata k řešení a studiu pro chytré mozky a šikovné ruce. Jsou to nadčasová kriteria pro hodnocení kvality stavby (nejsem architekt). Přál bych si aby se tématem snižování náročnosti lidských potřeb zabývalo více architektů, snad doba i technické možnosti jsou tomu nakloněny.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
more buildings from
Jordan - Atelier für Solararchitektur
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.