Art Villas Costa Rica

Art Villas Costa Rica
Art Villa:
Autor: Refuel works | Ing.arch. Jan Skoupý, Ing.arch. Zbyněk Ryška - architektonické řešení
Autor: Formafatal | Ing.arch. Dagmar Štěpánová - interiérové řešení

Atelier Villa:
Autor: Formafatal | Ing.arch. Dagmar Štěpánová
Spoluautor: Formafatal | Ing.arch. Martina Homolková
Address: Bahia Ballena, Playa Hermosa, Costarica
Investor:Filip Žák
Project:2016–18 (Art Villa), 2017–18 (Atelier Villa)
Completion:2016 – 12/2019


Rozloha
Art Villa: zastavěná plocha 618 m², užitná plocha 570 m²
Atelier Villa: zastavěná plocha 326 m², užitná plocha 298 m²
Resort Art Villas v kostarické džungli s výhledy na Pacifický oceán tvoří tři unikátní vily a multifunkční tropický pavilon:
  1. betonová Art villa
  2. minimalistická tropická Atelier villa
  3. Coco villa (soubor 5-ti drobných dřevostaveb)
  4. Wing (tropický multifunkční pavilon)

3 jedinečné vily = 3 architekti = 3 různé přístupy
Hlavním architektem celého resortu je studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou. Vedle návrhů interiérů do všech budov vtisklo Formafatal finální podobu každé vile a celý resort Art Villas sjednotilo v jedinečný ucelený komplex.
Studio Refuel works navrhlo architektonický koncept betonové Art vily.
Studio Archwerk je autorem architektonického konceptu Coco vily a pavilonu Wing.

Art Villas Resort

Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Tři unikátní vily a multifunkční otevřený pavilon jsou rozeseté po pozemku o celkové výměře 2,5 ha. Když investor oslovil architekty, přál si vytvořit místo, kde návštěvník splyne s okolní přírodou, pročistí svojí mysl, zažije luxus a dobrodružství zároveň. Přál si vytvořit místo, které se každému zaryje hluboko do srdce, když ochutná.
Architekti ze studia Formafatal navázali na zadání klienta a při navrhování se navíc nechali inspirovat koloritem Střední a Jižní Ameriky.

Atelier villa
Atelier villa byla navržena jako soukromá vila pro investora a jeho rodinu.
26m dlouhá hranolovitá hmota je osazena do prudkého svahu a částečně levituje nad bujnou tropickou vegetací. Všechny výhledy směřují do dálky směrem k oceánu, nebo do zelených kopců, zatímco zadní fasáda orientovaná k příjezdu a k dalším vilám je navržena, s požadavkem na soukromí, záměrně bez oken.
Největší důraz jsme vedle myšlenky "smazat hranice mezi interiérem a exteriérem" kladli na konstrukční jednoduchost a čisté linie (pura vida >> pura arquitectura).
Zvoleným konstrukčním systémem je ocelový skelet o rozponech 4x4m.

Nenápadná barevnost fasád, stejně tak jako zelená střecha, nechává vilu ještě více splynout s okolím. Všechny fasády orientované s výhledy do džungle a k oceánu jsou navrženy z velkoformátových hliníkových perforovaných dílců, které se jednak na slunci nerozpálí a navíc nerezaví. Při vysunutí slouží jako stínící prvky. Míra a vzor perforace se na každém panelu liší a vytváří tak zajímavou hru světla a stínů v interiéru vily. Tyto dílce jsou opatřeny nástřikem v barvě Cor-Tenu. Zadní plná fasáda je v celé své ploše obložena dřevěnými opalovanými prkny pomocí staré japonské techniky Shou-sugi-ban, která dřevo chrání před stárnutím a vnějšími vlivy.

Dispozičně je vila navržená ve stejně minimalistickém duchu, jak už napovídá její tvar. Podél plné zadní fasádní stěny jsme rozmístili technické místnosti, sklady, koupelny a kuchyni.
Zbytek se odehrává v otevřené dispozici, kde hranice mezi interiérem a exteriérem mizí a celý prostor je vnímán jako zastřešená terasa. Pomocí lehkých posuvných příček lze prostor měnit a dle potřeb vytvářet soukromé zóny.
Do terasy je vsazen infinity bazén, který je částečně krytý střechou domu - tudíž chráněný před prudkým sluncem.

Celý interiér je laděn do teplých zemitých tónů za použití přírodních materiálů. Vyjma křesel a židlí u jídelních stolů je veškerý mobiliář navržen přímo pro vilu a vyroben na zakázku. Nábytek se z velké části zadával a realizoval na místě za pomoci lokálních řemeslníků. Některé prvky byly naopak na zakázku vyráběny v Čechách a následně přepravovány na místo realizace.
Z českých výrobců jsme se rozhodli pro renomovanou sklářskou značku Bomma, jejíž svítidla Shibari dotváří světelnou atmosféru tropickému interiéru vily.

Art Villa
Majestátní betonová vila byla prvním projektem a první realizací celého komplexu Art Villas. Za architektonickým konceptem vily stojí architekti ze studia Refuel Works.
Studio Formafatal bylo investorem osloveno za účelem návrhu interiérů ještě v době projektování a příprav.

Dvoupodlažní vila zaujímá výsadní pozici na pozemku o celkové rozloze 25 000 m². Užitná plocha vily je 570 m². Kromě velkorysých společných prostor (foyer, hlavní obytná místnost, kuchyně s jídelnou a obytná terasa u bazénu) se ve vile nachází celkem 5 ložnic s vlastní koupelnou. V suterénu vily najdete dětskou hernu, fitness, taneční místnost, šatnu, prádelnu a technické zázemí domu.

Inspirací pro návrhy interiérů nám byla jednak okolní divoká džungle, ale také jsme se nechali inspirovat realizacemi brazilského architekta Paulo Mendez da Rochy.
Betonové stěny jsou záměrně ponechány ve své surové podobě, které v kombinaci s interiérovými prvky, použitými materiály, vodní plochou a zelení vytváří nevšední prostředí - drsné a luxusní zároveň.

Pro podlahy všech ložnic a koupelen jsme navrhli výrazněji ornamentální cementovou dlažbu, která byla vyrobena na zakázku v sousední Nicaragui. Proměnlivost vzorů a barev odkazuje na jedinečnost a neopakovatelnost každého okamžiku. Každým dalším krokem se něco změní.
Dalším výraznějším prvkem v interiéru je ručně malovaný akvarelový motiv džungle na keramické obkladu kuchyňské stěny. Znázorňuje život za zdí a stává se dalším oknem s výhledem do okolní přírody.

V Art vile, stejně jako v Atelier vile, je téměř veškerý nábytek navržen a vyroben na zakázku místními řemeslníky nebo vyroben v Čechách a následně dopraven na místo realizace.
Atypický nábytek je doplněn o několik křesel, které mají společný svůj původ – všechna křesla byla navržena jihoamerickými designéry nebo architekty.

Teakové dřevo, kov a len jsou hlavními materiály uplatněnými v prostorách vily. Společně s lomenými pastelovými, ale i výraznými barvami použitými na atypickém nábytku oživují a zjemňují interiér betonového surového monolitu.

Landscape architecture – atelier Flera
"Celkové pojetí zeleně je hodně specifické tím, že se pozemek nachází ve velmi strmém svahu. My jsme se ho pokusili maximálně využít, zabydlet a zprůchodnit, takže jsme do něj navrhli různé schody a malé terásky. Jinde jsme zeleň protkali dlouhou barevnou skluzavkou. V okolí vily najdete pro nás už dnes typické zážitky jako jsou ohniště, houpačky, nebo místa pro pěstování zeleniny. Poměrně sofistikovaná je i práce s pnoucí zelení kolem vily, která nám pomáhá udržet soukromí v bezprostřední blízkosti domu.

Všudypřítomnou džungli jsme dotáhli co nejblíž k obytným místnostem. V maximální možné míře jsme pracovali s lokální neinvazivní zelení, vybírali jsme hodně z toho, co je v okolí jedlé, kolem domu najdete banánovník, kokosy, manga, papáju nebo méně známé lahevník či kvajávu. Celý kopec se jmenuje jako jedna španělská rostlina achiote, v češtině jí říkáme oreláník a s tím jsme na pozemku ve značné míře pracovali také. Nechybí samozřejmě ani kostarický národní strom, má krásné jméno ušatec." (Ferdinand Leffler)
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
architektura
Karel Doležel
27.11.20 05:33
děkan
Zbyněk Ryška
28.11.20 12:29
show all comments

more buildings from formafatal Refuel s.r.o.