UNESCO chrání ty nejvýznamnější světové památky už půl století

Vložil
ČTK
15.11.2022 07:30

Paříž/Praha - Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu, známá pod zkratkou UNESCO, byla založena krátce po druhé světové válce, aby rozvíjela spolupráci ve výchově, vědě a kultuře. V posledně uvedené oblasti je známý zejména její seznam světového kulturního a přírodního dědictví, na který organizace zařazuje ty nejvýznamnější památky. Cestu k jeho zřízení otevřela Konvence o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, přijatá 16. listopadu 1972.


Cílem této konvence je dlouhodobá ochrana památek, k níž se zavazují země, na jejichž území se daná památka nachází, spolupracovat s ní ale mají i ostatní státy . K tomu je též vytvořen Fond světového dědictví, do něhož povinně přispívají smluvní strany a z něhož může být poskytnuta půjčka na ochranu památky, ale žádající stát musí hradit podstatnou část projektu. Ke zrodu konvence přispěl mimo jiné projekt z počátku 60. let v Egyptě, kde bylo pod patronací UNESCO, i za přispění československých odborníků, kvůli stavbě Asuánské přehrady přemístěno množství starověkých památek.

Spolupráce pak vedla UNESCO k položení trvalého základu v konvenci. Na základě úmluvy je od roku 1976 místům z celého světa přidělován titul památka světového dědictví, a to buď kulturního či přírodního (některé jsou i smíšené). Na seznamu se nacházejí nejrůznější budovy, hory, jezera, národní parky i celá města, celkem je to už 1154 památek ve 167 zemích. ČR má na seznamu 16 památek, což ji řadí to první dvacítky mezi zeměmi. V roce 2008 začaly zápisy i do seznamu nehmotného kulturního dědictví, nyní je v něm již téměř šest stovek zvyků, tradic či kulturních událostí, z toho sedm v ČR.
0 komentářů
přidat komentář

Související články