Praha – Vedení Prahy zhodnotí z ekonomic- kého a provozního pohledu projekt rekonstrukce sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz, a to tak, aby bylo možné práce zahájit ještě letos. Zastupitelstvo města tím dnes pověřilo radní po projednání petice za zahájení oprav architektonicky cenných budov od architekta Karla Pragera. Za zdržení rekonstrukce, která má podle předpokladu stát více než miliardu korun, vedení města kritizovala zejména opoziční Praha Sobě. Opravu takzvaných Pragerových kostek dnes podpořila také Česká komora architektů (ČKA).
Modernistický soubor tří budov dokončený na počátku 70. let minulého století je v havarijním stavu, rekonstrukce se připravuje několik let. Město již má stavební povolení a v roce 2022 vypsalo tendr na stavební firmu, v němž loni na jaře komise vybrala vítězného uchazeče. Rada města však výsledek zatím neschválila, radní pro finance Zdeněk Kovářík měl podle svých opakovaných vyjádření výhrady k ceně oprav.
Za záchranu budov vznikla petice, kterou podpořilo fyzickými podpisy asi 3000 a online 3800 lidí. "Cílem petice je napravit chybu, která se stala v prosinci minulého roku, což je nezařazení již schváleného záměru rekonstrukce do rozpočtu hlavního města pro rok 2025," řekl dnes zástupce petentů Jan Poslušný.
Praha Sobě následně navrhla usnesení, které by radě města uložilo bezodkladně dokončit výběr dodavatele a zajistit financování stavby. S tím opoziční strana neuspěla. Zastupitelstvo však schválilo usnesení, které navrhli zástupce opozičního ANO i koalice, podle kterého má město práce zahájit ještě letos.
Opravu dnes podpořila také Česká komora architektů, podle které jsou budovy architektonicky cenné. "Od doby vzniku Pragerovy stavby uběhla dostatečně dlouhá doba, aby odborná architektonická kritika vyselektovala, které stavby vzniklé v poválečném období kvalitu mají a které ne. A Pragerova stavba jednoznačně obstála," uvedl ve stanovisku profesní organizace její předseda Jan Kasl. Dodal, že Prager byl jednou z nejvýraznějších postav československé architektury druhé poloviny 20. století a přijít o jednu z jeho budov by bylo neodpustitelnou kulturní ztrátou.
Tři administrativní budovy přezdívané Pragerovy kostky vznikly na zahradě Emauzského kláštera na přelomu 60. a 70. let minulého století. Po dokončení v nich bylo sídlo Projektového ústavu výstavby Prahy, kde působil i autor jejich návrhu Karel Prager, který je autorem i například budovy bývalého Federálního shromáždění. IPR v areálu sídlí od roku 2013, v roce 2017 v jedné z budov zřídil Centrum architektury a městského plánování (CAMP) určené pro veřejnost.