Berlínské Humboldtovo fórum je hotové, otevírá poslední výstavní plochy

Vložil
ČTK
16.09.2022 19:40
Německo

Berlín

Franco Stella

foto: Staatliche Museen zu Berlin, © SHF / GIULIANI | VON GIESE

Berlín - Humboldtovo fórum jako nové středisko kultury a umění v replice berlínského Městského zámku je dokončeno, o víkendu návštěvníkům otevře poslední dosud nepřístupné výstavní plochy. Instituce, jejímž jádrem jsou Etnologické muzeum a Muzeum asijského umění, se zároveň vyrovnává s ně- meckou koloniální minulostí a sází na spolupráci se zeměmi původu artefaktů.


Vznik fóra, jehož výstavba začala před deseti lety, doprovázela série kontroverzí. Diskuze vyvolávaly a stále vyvolávají mimo jiné vzhled fasády, kde se propojuje barokní podoba s moderní, kříž na kupoli, kontroverzní původ artefaktů či oddělení mimoevropských sbírek od těch evropských.

A právě původ předmětů se před otevřením zbývajících výstavních ploch stal aktuálním tématem, na který upozorňuje i sama instituce. "Musíme se odvážit k novému výkladu," řekl na čtvrteční ceremonii Hermann Parzinger. Ten je šéfem Nadace pruského kulturního dědictví (SPK), jejíž součástí je Etnologické muzeum. V této souvislosti poznamenal, že Humboldtovo fórum je sice dokončeno, ale přesto stojí na samém počátku.

"Tento dům vznikl v dialogu. Na tomto základě vzájemné důvěry se musíme stále měnit a rozvíjet. Naše vůle k otevřenosti a transparentnosti, uznání koloniální nespravedlnosti a následných restitucí a také různé formy spolupráce budou naši cestu určovat i v budoucnu," řekl Parzinger. "K tomu patří i překonání stále dominantních západních perspektiv a lepší porozumění pro to, jak dnes lidé rozdílných částí světa žijí," uvedl.

V projevu Parzinger výslovně jako zásadní zmínil letošní dohodu s Nigérií na navrácení několika set sošek, reliéfů a dalších bronzových artefaktů, které kdysi patřily Beninskému království. Britové na konci 19. století na jihu dnešní Nigérie vydrancovali královský palác v Beninu, metropoli tehdejšího království. Část artefaktů se dostala do Německa, které svolilo k restitucím.

Část navráceného beninského bronzu je k vidění i v Humboldtově fóru, ovšem s poznámkou, že artefakt není majetkem německého muzea, ale zápůjčkou.

Historické kontroverze nejsou podle Parzingera zátěží, ale příležitostí, která otevírá možnosti spolupráce se zeměmi původu artefaktů. Za pravdu mu dala příslušnice kmene Omahů, původních domorodých obyvatel nynějších Spojených států. Ta během debaty v Humboldtově fóru prohlásila, že vystavené předměty předků berou dech. "Bílí kolonisté nás považovali za necivilizované barbary a primitivy. Vystavené artefakty ale jasně dokazují, že nejsme nic z toho," řekla.

Šéf Humboldtova fóra Hartmut Dorgerloh zdůraznil, že instituce je místem setkávání světových kultur a že je ve světle nynější ruské invaze na Ukrajinu o to důležitější k budování lepších vzájemných vztahů. Jako symbol spolupráce se zeměmi původu artefaktů považuje tematické části výstavy věnující se Omahům, etniku Nágů z Indie a Barmy, islámu či jihoamerickým civilizacím.

V nově zpřístupněných částech východního křídla fóra je na 16.000 metrech čtverečních vystaveno na 20.000 exponátů.

Nové prostory Humboldtova fóra se formálně otevírají dnes slavnostní ceremonií, veřejnost je ale bude moci navštívit až od soboty. Instituce kvůli tomu připravila zvláštní program, který potrvá 24 hodin od sobotního poledne do nedělních 12:00. Kurátorka Andrea Scholzová prohlásila, že takováto akce je zcela mimořádná a již se nebude opakovat. Fórum v rámci tohoto programu nabídne nejen výstavy, ale i hudební a taneční vystoupení, debaty a také akce pro děti.

Kopie zámku, který býval sídlem pruských králů a německých císařů, má tři barokní a jednu moderní fasádu. Dílo si vyžádalo investici 677 milionů eur (16,6 miliardy korun). Velkou částkou, konkrétně 105 miliony eur, přispělo 45.000 dárců.
0 komentářů
přidat komentář

Související články