Koronavirus narušil plány na otevření Humboldtova fóra v Berlíně

Vložil
ČTK
30.11.2020 22:35
Německo

Berlín

Franco Stella

foto: Staatliche Museen zu Berlin, © SHF / GIULIANI | VON GIESE

Berlín - V polovině prosince si měli první návštěvníci prohlédnout prostory Humboldtova fóra, nové kulturní instituce sídlící v dokončované replice berlínského Městského zámku. Prodloužení karantény, která v Německu potrvá do 20. prosince, to ale neumožní. Fórum proto připravilo digitální otevření, nahlédnout za bránu tak bude prozatím možné jen s pomocí internetu. V nadcházejícím roce se počítá s postupným otevíráním výstavních prostor, plné zpřístupnění se ale očekává až na přelomu let 2021 a 2022.


Nová čtvrť s nádvořím a pasáží se měla slavnostně otevřít 17. prosince. Kancléřka Angela Merkelová se s premiéry německých spolkových zemí ale dohodla na tom, že současná epidemická situace vyžaduje karanténu prodloužit. Plány proto muselo změnit i Humboldtovo fórum. "Přemýšlíme nad různými scénáři," řekl ČTK mluvčí fóra Michael Mathis poté, co bylo jasné, že stávající přísná hygienická opatření zrušena nebudou.

"Prodloužit opatření je nutné a správné. Pro nás to ale znamená obzvláštní výzvu. Fyzická návštěva sice možná není, i tak ale chceme dokončení Humboldtova fóra oslavit. Začneme proto nejdříve digitálně," uvedl šéf fóra Hartmut Dorgerloh. Digitální otevření se odehraje o den dříve oproti původnímu plánu, tedy 16. prosince. Dorgerloh dodal, že v přípravě jsou ještě další možnosti elektronických prohlídek, neboť koronavirus boří i další plány postupného zpřístupňování objektu a sbírek.

Přestože je stavba prakticky hotová, výstavy nachystané a program připravený, zůstane fórum letošní rok ještě uzavřené. Koronavirus narušil harmonogram také na příští rok, kdy výstavu o historii místa měla doplnit prezentace pro děti a také kulturní projekt Berlin Global. "Termíny budou záviset na vývoji pandemie a s ní souvisejících politických rozhodnutích," uvedlo fórum.

Za Humboldtovým fórem jako kulturní institucí stojí nadace pruského kulturního dědictví se sbírkami mimoevropského umění, Humboldtova univerzita a Berlín. Za sídlo nové instituce byla zvolena částečná replika hohenzollernského zámku, který byl za druhé světové války těžce poškozen. V roce 1950 nechal komunistický režim trosky srovnat se zemí a na jeho místě později vybudovat Palác republiky, v němž zasedal parlament bývalé NDR a kterému se kvůli obrovskému počtu svítidel a s odkazem na východoněmeckého vůdce Ericha Honeckera říkalo Erichův obchod s lustry.

Po znovusjednocení Německa se uvažovalo o rekonstrukci. Stavba byla ale značně zamořena zdravotně závadným azbestem, takže se rozhodlo o demolici. Výstavba nové budovy, která je částečnou replikou původního zámku pruských vládců, začala přípravnými pracemi v roce 2012. Nyní je dílo se třemi barokními a jednou moderní fasádou, které si dosud vyžádalo investici 677 milionů eur (17,7 miliardy korun), prakticky dokončené.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Replika
Lubos
01.12.20 06:49
Re
Vích
01.12.20 11:08
zobrazit všechny komentáře

Související články