Revitalizace a humanizace náměstí v Divišově - 2. cena

Martin Heckel, Ing. arch. BcA. Eva Vopátková, Ing. arch. Jiří Soukup

Zdroj
Martin Heckel, Eva Vopátková, Jiří Soukup
Vložil
Jan Kratochvíl
16.04.2010 19:05
Za hlavní cíl si klademe scelení a zpřehlednění celého prostoru náměstí a navrácení centru obce jeho reprezentativní a společenské úlohy. Další prioritou je zklidnění dopravy, zmenšení křižovatky a vymezení parkovací plochy. Samozřejmou součástí návrhu je zatraktivnění lokality pro chodce, vytvoření shromažďovací plochy a míst pro odpočinek.

PROSTOROVÉ USPOŘÁDÁNÍ
Zpřehlednění prostoru Dolního náměstí dosahujeme především sjednocením povrchů, vyčištěním středu prostoru od vizuálních překážek, akcentováním přirozené dominanty kostela a znovuvytvořením dominujících prvků i v menším, parterovém, měřítku. V čisté ploše náměstí vynikne stávající studna a pomník. Prostor je přirozeně čitelný s jasnou gradací ke kostelu. Centrální plocha náměstí je určena pouze chodcům. Příležitostně je zde možno umístit prodejní stánky,pódium nebo letní zahrádku.
Na Horním náměstí vytváříme především kontinuální širokou pěší zónu podél celé severní strany náměstí. Od silnice je odcloněna řadou stromů a parkovacími místy. Chodník na druhé straně je oddělen od silnice stejným způsobem. Před vstupem do kostela vzniká větší  a klidnější rozptylová plocha s lavicemi a stromem, popř.turistickým rozcestníkem.
Koncept řešení stávající proluky u radnice vzniklé na místě dvou parcel předpokládá opětovné zastavění východní parcely, a tím návrat k původnímu měřítku dělení pozemků.  Parcela v sousedství radnice vytváří předprostor vstupu do nové radnice. Nově vzniklým drobným zákoutím je prostor vzniklý po demolici domu č.p.126. Za další "podprostor" považujeme náměstíčko u pekárny. Zde a v proluce u radnice vzniká další možnost umístění drobné letní restaurační zahrádky.

DOPRAVA
Silnici 111 vedeme v její stávající trase podél jižní fasády kostela. Pěší zóna je orientována na severní slunnou stranu náměstí. Navrženou změnou je zmenšení prostoru křižovatky. Navrhujeme silnici odsunout  více k okraji a nechat tak vyniknout vlastnímu tvaru náměstí.
Prostor uvolněný demolicí domu pana Jíši umožní zvětšit rádius komunikace a vytvoří zde bezpečnější podmínky pro chodce.
Na Horním náměstí silnici posouváme do větší vzdálenosti od fronty domů na jižní straně. Přeložením silnice se mimo jiné zlepší nájezdový úhel do nepřehledného místa na nároží radnice.
Autobusové zastávky umisťujeme na Dolní náměstí, a to vždy za křižovatku tak, aby zastávka obsloužila oba dva možné směry příjezdu autobusu.  Všechny tři zastávky mají jednotný vzhled a jejich materiálové a tvarové řešení se vztahuje i k ostatním prvkům parteru. 
Odbočka k nákupnímu středisku je posunuta západním směrem do přehlednější pozice a slouží pouze jako slepý vjezd na parkoviště. Na centrální plochu Dolního náměstí a do pěší zóny kolem školky a knihovny není vjezd vozidel povolen s výjimkou obyvatel přilehlých domů, zásobování, vozidel záchranných sborů (hasiči, lékař), policie atp.

PARKOVÁNÍ
Na řešeném území je navrženo 34 parkovacích stání, z toho 9 stání na Dolním náměstí, 8 před nákupním střediskem, 4 u fary a 13 míst po obou stranách silnice na Horním náměstí. V místech, kde chceme předejít nevhodnému zastavování vozidel, umisťujeme zahrazovací sloupky.

ZELEŇ
Předpokládáme zachování dvou velkých kaštanů u kostela. Stromořadí na Horním náměstí a drobné stromy podél severní strany  jsou nahrazeny novými řadami stromů. Jako strom do stromořadí navrhujeme akát Robinia pseudoacacia "Umbraculifera". Do prostorových zálivů náměstí - místo původní hmoty domů (proluka u radnice, zákoutí po demolici č.p.126) umísťujeme solitérní stromy, například jasany středního vzrůstu Fraximus excelsior Nana a Fraximus excelsior Gold Cloud.

POVRCHY , DLAŽBA
Do povrchu náměstí je graficky promítnut motiv vrstevnic. Vrstevnice jsou odlišeny od ostatních povrchů svým materiálem i strukturou. Z drobného měřítka kamenné dlažby vystupují linie ze světlého litého betonu. Vytvářejí potencionální pěší trasy napříč náměstím.
Na silničních komunikacích používáme kamennou kroužkovou dlažbu z kostek 10x10 cm. Na centrální plochu navrhujeme dlažbu z kostek různých velikostí kladených do meandrovitých řádků ve směru vrstevnic.
Na svažitějším Dolním náměstí je plynuje klesající terén alternován rovinnými terasami a krátkými schodišti. Do svažitého terénu jsou zapuštěny vodorovné terasy - "mísy". Zlom podél vrstevnic je dorovnán schodišťovými stupni, průchod náměstím je tak stále možný kdekoliv. Po stranách mísy se terén svažuje pozvolna.
MOBILIÁŘ
V tomto místě vkládáme do terénu hranoly  lavic a vodního prvku. Protože jsou hranoly osazeny do svahu, postupně se noří do země a zdůrazňují tvar terénu. Stejně jako dlažba i mobiliář podporuje vrstevnicový princip - v ploše náměstí je orientován po vrstevnici. (Stejně jsou řešeny i všechny ostatní lavice a lavičky.)

Lavičky s opěradlem umisťujeme pod kostel podél východní stěny vyvýšeniny s výhledem na celé náměstí.  Jedná se o lavičku z dřevěných lamel klasického tvaru. Další takovéto lavičky jsou v proluce u radnice a v zákoutí vzniklém po demolici domu č.p.126.

Na náměstí je zachována stávající studna s pumpou. Ze stávajícího památníku ponecháváme pamětní desku a osazujeme ji na nový podstavec.
Informační tabule a plakátovací plochy umísťujeme v proluce u radnice podél chodníku mezi oběma náměstími , kde zaujímají strategickou "nepřehlédnutelnou" polohu a zároveň oddělují místo k odpočinku od silnice. Předpokládáme řazení více jednotlivých vývěsek a plakátovacích ploch vedle sebe dle potřeby. Na obdobně desce je instalována i turistická mapa okolí a informace o obci. Všechny prvky mají jednotný design převýšených plechových desek kotvených do země.

Vzniklé zákoutí v zatáčce  oživujeme drátěnou plastikou plochodrážníka  ( Jawa Divišov) osazenou v chodníku ve směru jízdy z náměstí.

Pro mobiliář volíme dva hlavní materiály, kterými jsou dřevo s povrchovou úpravou přírodní lazurou a ocelový plech s tmavě šedým až černým nátěrem. Některé prvky mobiliáře jsou nerezové. Pro menší mobiliář a osvětlení vybíráme již hotové výrobky, zastřešení autobusové zastávky, lavice, informační tabule a sochařské prvky navrhujeme vlastní.

OSVĚTLENÍ
Základní osvětlení prostoru zajišťují svítidla na sloupech s výložníkem umístěná po obvodu náměstí. Svítidlo s asymetrickým světelným kuželem omezuje rušivé světlo dopadající na okolní fasády. Fasádu akcentujeme pouze v případě kostela, nasvětlení je provedeno svítidly zapuštěnými do vyvýšené terasy kolem kostela a dále reflektory ze sousedních objektů.
Další svítidlo je integrováno do zahrazovacích sloupků a dosvětluje střed Dolního náměstí a pěší zónu na Horním náměstí.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pěkné
Galaxian
17.04.10 12:36
super!
J
20.04.10 09:29
zobrazit všechny komentáře

Související články