Skvostný funkcionalistický šperk? Šumperský hotel Perk!

Vložil
Tisková zpráva
28.06.2024 11:40
Hager Electro s.r.o.


Shovívaví čtenáři snad odpustí jistou prvoplánovost nadpisu našeho článku, ale zvukomalebnosti slovní hříčky na téma Šumperk, šperk a Perk nešlo odolat. Stejně jako nelze odolat obdivným pohledům a uznalým pokyvováním hlavy při hodnocení zevrubné rekonstrukce někdejšího hotelu Grand, kde si již za první republiky hosté užívali klidu podhůří Jeseníků i famózního výhledu na horské hřebeny. Mílovým skokem nás v čase přenesla designérka Lucie Koldová, které se podařilo vytvořit jedinečný koktejl funkcionalistického interiéru se soudobými požadavky na estetiku a moderní technologie. Výjimečnost designu hotelu Perk dokazuje zisk prestižního ocenění Interiér roku 2024 v kategorii Veřejný interiér I.

Funkcionalistická budova ikonického hotelu Grand, který na stejném místě fungoval od roku 1931, pochází z pera meziválečného architekta Bohumíra Čermáka, který proslul jako autor Pavilonu G na Brněnském výstavišti, pražského Paláce Karlín, a také výrazných funkcionalistických budov pro tehdejší síť obchodních domů ASO po celém Československu. Jeho stavby s pásovými okny, na pilířích, s volným půdorysem a střešní terasou zdobily celou řadu měst od Plzně až po Šumperk, a dokonce i Vídeň nebo Limu. Také tehdejší Hotel Grand zářil do okolí svou funkcionalistickou fasádou i neonovými nápisy. V jeho rozkvětu jej však zabrzdily dramatické dějinné zvraty a hotel postupně chátral.

Nová životní kapitola se pro budovu dnešního hotelu Perk začala psát v roce 2020, kdy započala rekonstrukce, která trvala bezmála 3 roky. Jako klíčové rozhodnutí investora pro výslednou nezaměnitelnou podobu a atmosféru hotelu se ukázalo angažmá interiérové designérky Lucie Koldové, jejíž rukopis vtiskl hotelu výslednou tvář a charakter. Důraz na detaily, preferování lokálních řemeslně zručných firem, dokonale promyšlené kombinace materiálů a barev i špičkové vybavení a použití moderních technologií posouvají interiéry hotelu Perk do té nejvyšší designové ligy. V pokojích najdete komody a noční stolky od firmy Master & Master, jež sídlí v nedalekém Zábřehu na Moravě, svou roli v zařízení hotelu skvěle plní i nábytek od Form Design nebo Todus. Svou zaslouženou pozornost pak v interiéru přitahují svítidla Brokis, ovládané na míru vytvořenými vypínači Hager Manufaktura.

Krásný pohled na město se naskýtá z prostor wellness centra v nejvyšším patře budovy. I wellness centrum nezapře rukopis Lucie Koldové a je všechno možné, jen ne tuctové. Tím nejzářivějším důkazem budiž použití velkých originálních svítidel Muffin, která zde navozují tu správnou uklidňující atmosféru, jako stvořenou pro relaxaci. Titulem nejvelkorysejšího prostoru hotelu Perk se ovšem může honosit recepce a lobby bar v prvním patře. Nepřehlédnutelnou dominantu tohoto prostoru tvoří zavěšená svítidla, která Lucie navrhovala pro značku Brokis, a sestava sedacího nábytku v pastelových barvách a jemných odstínech. Obzvlášť křesílka Cocon, která Lucie navrhla pro Master & Master, vybízí k příjemnému uvelebení. Celková kompozice působí vzdušně, prostorově velkoryse a prosvětleně.

Důvodem, proč recepci a lobby bar najdete až v prvním patře budovy, je jakési přirozené oddělení prostor pro hotelové hosty a neubytované návštěvníky restaurace a kavárny, které se nacházejí v přízemí budovy. Restaurace se pyšní nejen moderním menu s důrazem na lokální a sezónní suroviny, ale také nápaditým interiérem. Barevnost v přízemí byla zvolena spíše v temnějších intimních odstínech, doplněných šedou betonovou stěrkou a černým kovem i nábytkem, díky cihlovým obkladům a vrstevnatým strukturám nepůsobí studeně ani nevlídně. Dnes patří k designérčiným nejoblíbenějším částem hotelu. „Restaurace byla celkově složitá a uspořádání v kombinaci se světly jsem ladila do posledních chvil,“ vysvětluje Lucie Koldová. Prostoru restaurace vévodí dlouhý pult, jenž se zalamuje v půli a kopíruje tak oblý tvar modernistické fasády. Jedna polovina slouží výdeji jídel v restauraci, druhá kavárně. Přestože je přízemí plně prosklené, sezení působí příjemně. „Chtěla jsem hostům restaurace dopřát útulnou atmosféru, a proto jsem nad kavárenské stolečky zvolila spotové svícení,” vysvětluje Lucie Koldová. Jako malé umělecké artefakty vznášející se ve vzduchu působí konstelace ze svítidel Prisma, které Lucie opět navrhla pro sklárnu Brokis. Přitahují pozornost a symbolicky propojují restauraci s hotelovým lobby v prvním patře. „Kolekce svítidel s kovovými hranoly má jasný názor a atmosférické kouřové skleněné koule s difuzorem působí v interiéru příjemně ambientně,” vyzdvihuje designérka. Restaurace hotelu Perk jako by chtěla dokázat, že i na malém městě a stovky kilometrů od Prahy lze provozovat zážitkovou gastronomii. Stoly v restauraci jsou precizně nachystané – od lněného ubrousku přes příbory v koženém pouzdře až po porcelánové nádobí Figgio Norway, které používají michelinské restaurace po celém světě. Sázka na kvalitní gastronomii a vlastní cukrářské lahůdky ovšem vychází a do restaurace a kavárny si kromě hotelových hostů a výletníků svou cestu opakovaně nacházejí především místní obyvatelé.

Hosté hotelu mohou využít různorodé ubytování, od klasických dvoulůžkových pokojů až po panoramatický suite s vlastní terasou a výhledem na město a přilehlý park. Ani v pokojích se designérka nespokojila se standardním zařízením. Tak např. podle jejích návrhů zhotovili šikovní řemeslníci v Kozmicích u Hlučína pro hotelové pokoje stoly a skříňky. Ani osvětlení v pokojích nebylo ponecháno náhodě. „Jsem moc ráda, že Lucie Koldová vybrala unikátní svítidla od mezinárodně známého designerského dua Muller Van Severen,“ přibližuje volbu osvětlení Katrin Grund, zakladatelka a majitelka designového obchodu MONOBRAND, která svítidla a lampičky do pokojů dodávala. „V různých pokojích najdete celou barevnou škálu těchto puristických lampiček, od černých až po výrazné zelené. Krásně doplňují mistrovské kousky použité ve veřejných částech hotelu, které designérka vytvořila pro značku Brokis,“ usmívá se Katrin Grund. V pokojích také naleznete na míru vyrobené vypínače a zásuvky berker R.3 v černé barvě, ovšem se speciální matnou povrchovou úpravou. „Náš zakázkový výrobní program Hager Manufaktura řeší pro architekty a designéry celého světa přesně tyto individuální požadavky,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel české pobočky německo-francouzské společnosti Hager. „Pro hotel Perk jsme naše vypínače berker R.3 upravili co do finálního povrchu. Ačkoliv ve standardní nabídce je dodáváme lesklé, pro interiéry hotelu Perk byly vyrobeny v matu. A musím uznat, že tato byť na první pohled drobná změna výsledku velice sluší,“ usmívá se Thomas Grund. Pro ostatní, méně exponované interiéry hotelu pak volba padla na vzhledově nenápadnější vypínače a zásuvky lumina intense v bílé barvě, opět od výrobce Hager. Tyto vypínače svým tvarem i nevtíravou barevností spolehlivě v interiéru slouží, aniž by ubíraly pozornost ostatním designovým artefaktům.

Podtrženo a sečteno, na designovou mapu Česka se právem řadí nový skvost, který má dobře našlápnuto stát se oblíbencem milovníků designového ubytování a moderní gastronomie. Nezbývá než investorům i tvůrcům zdařilé rekonstrukce zatleskat a smeknout před nimi pomyslný klobouk za to, s jakou pečlivostí a perfekcionismem přistoupili k návratu noblesy a lesku prvorepublikovému hotelu. Tak šup šup všichni do Šumperka, protože hotel Perk musíte vidět, ochutnat, prostě zažít!



www.hager.cz/vypinac
www.monobrand.cz
www.luciekoldova.com
www.hotelperk.cz
Foto Honza Zima
0 komentářů
přidat komentář

Související články