Jedinečné procházky s architekty a teoretiky nabídne druhý ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY, který proběhne 29.-30.září. I letos tedy budou moci během posledního zářijového víkendu obyvatelé a návštěvníci více než čtyřiceti českých a moravských měst objevovat architektonické zajímavosti a neznámá zákoutí svých měst.
Festival konaný u příležitosti mezinárodního Dne architektury nabídne široké veřejnosti sérii originálních procházek s předními českými architekty a historiky architektury. Ti osobitým způsobem přiblíží architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti více než třiceti českých a moravských měst a jejich bezprostředního okolí.
Po své loňské úspěšné celorepublikové premiéře, kterou navštívilo více než 3000 lidí, expanduje Den Architektury letos i do dalších měst. V celkem 45 městech proběhne letos sedm desítek akcí.
"Zaznamenali jsme obrovskou odezvu ze strany návštěvníků, což považujeme za pozitivní důkaz zájmu o architekturu. Osobně bych se ráda vydala na setkání s autorem Modlitebny Církve bratrské Zdeňkem Fránkem do Černošic anebo bych vyjela na jednu ze tří procházek po Ostravě a to ať už na setkání s historikem Martinem Strakošem, autobusovou výpravu za současnou architekturou v okolí Ostravy anebo zažít nové Vítkovice s Josefem Pleskotem", prozrazuje ředitelka festivalu Marcela Steinbachová.
Mezi vrcholy programu bude patřit například procházka s předním českým architektem Josefem Pleskotem po Vítkovicích, Plavba Litomyšlí - procházka po moderní architektuře a umění ve veřejném prostoru, dobrodružná výprava řekou Rokytou, či vycházka Pražským předměstím v Žatci -památkovou zónou technických památek chmelařství, kde se nachází největší koncentrace zachovalých chmelařských staveb na světě.
V hlavním městě proběhne rekordních osmnáct procházek, které povedou krom architektů i umělci a patrioti svých čtvrtí Krištof Kintera, Vladimír 518 či Ondřej David. Součástí Dne architektury jsou letos také procházky po slovenských městech a exkurze do Berlína. Ve Vídni připraví prohlídky a dílny pro mládež čeští a rakouští autoři. Kruh navíc poprvé nabídne Den architektury formou nevšedních vzdělávacích workshopů určených dětem a studentům vybraných škol, které povedou lektoři spolu s architekty.
Místa konání: Beroun, Brno, České Budějovice, Černošice, Davle, Havířov, Horažďovice, Hradec Králové, Hronov, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Kostelec nad Černými lesy, Klatovy, Kutná Hora, Lanškroun, Liberec, Litoměřice, Litomyšl, Lobeč, Náchod, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Ostrov nad Ohří, Pardubice, Plzeň, Písek, Poděbrady, Praha, Roudnice nad Labem, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Strakonice, Štěchovice, Teplice, Valašské Meziříčí, Velká Bystřice, Vyškov, Zlín, Zruč nad Sázavou, Žatec, Berlín, Bratislava, Piešťany, Vídeň. Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Do nynějška uspořádal Kruh více jak sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře, výstavu Povolání: architekt(ka),festival Den architektury. Kruh pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. www.kruh.info