Národní muzeum v Praze čeká velká investice do obnovy Náprstkova muzea
Vložil ČTK
11.04.2025 18:05
Praha - Národní muzeum (NM) v Praze čeká investice ve výši 1,276 miliardy korun do obnovy Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a výstavby jeho centrálního depozitáře. Budova Náprstkova muzea v domě U Halánků je v havarijním stavu. Ještě tento rok by měli začít stavět centrální depozitář Náprstkova muzea v areálu v Horních Počernicích, do kterého přemístí sbírky momentálně uložené v nevyhovujících podmínkách. Souběžně se pracuje na projektu rekonstrukce historických budov Náprstkova muzea na Betlémském náměstí. Po dnešním setkání k rozpočtovým prioritám ministerstva kultury a plánovaných investicím v resortu kultury to ČTK řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
"Poslední fází rekonstrukce a stavby je potom samozřejmě vybudování nových expozic, protože muzeum není pouze o sbírkách a budovách, ale je to také o expozicích. A zde plánujeme vybudovat expozice, které se budou týkat české stopy ve světě, jako budou expozice Vojta Náprstek a jeho současníci, Významní Češi ve světě, Úspěchy české egyptologie nebo Krajané," sdělil Lukeš.
Ve zrekonstruované budově Náprstkova muzea by mělo vzniknout také badatelské centrum a prostory pro přednášky, koncerty, promítání filmů a divadelní představení.
Sbírky Náprstkova muzea obsahují téměř 150.000 sbírkových předmětů světového významu a 250.000 svazků knih. Postavení moderní depozitární budovy v areálu Národního muzea v Horních Počernicích by mělo zajistit kvalitní a bezpečné uložení sbírkových fondů, vytvoření pracovišť pro kurátory a administrativní práci a vybudování moderních restaurátorských a digitalizačních pracovišť.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze oslavilo loni 150. výročí svého otevření. Muzeum bylo založeno Vojtou Náprstkem, českým vlastencem, politikem, mecenášem a nadšeným propagátorem nových myšlenek. Dnes ho tvoří jednopatrový dům U Halánků a třípatrová výstavní budova. Národní muzeum nad ním převzalo správu v roce 1932 po zestátnění, od roku 1943 pod něj spadá trvale. V pražském domě U Halánků je návštěvníkům k dispozici rovněž veřejná knihovna.