První říjnový víkend bude i letos patřit zvídavým občanům, kteří vyrazí do ulic svých měst. Zájemci o architekturu se mohou těšit na oblíbený a hojně vyhledávaný Den architektury – festival, v rámci kterého již čtvrtým rokem objevují zajímavé stavby a potenciál veřejného prostoru v řadě českých a moravských měst a obcí.
Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 4. a 5. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne ve 45 českých a moravských městech, mezi kterými jsou nováčci jako Červený Kostelec, Hlučín, Jihlava a Žatec a další. Plánováno je zatím 71 komentovaných procházek. V Praze, Plzni a Brně organizátoři připravili unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř.
„Snažíme se poukázat na skryté kvality měst, potenciál míst a zvýšit všeobecnou citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí. Díky celorepublikovému programu usilujeme o lepší životní prostor i v malých městech a regionech“, říká zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová.
Víkendový program otevře ornitologická výprava po Letné s historikem umění Richardem Bieglem, organizátoři dále prozrazují například cyklovyjížďku podnikatelským barokem v Roztokách u Prahy. Program v metropoli nabídne procházku po současné architektuře na Hanspaulce, odhalí buržoazní i zahrádkářskou podobu sousední čtvrti Ořechovka a zavede zájemce do zaniklých nevěstinců na Starém městě. Kombinaci panelových domů se současnou architekturou bude věnována procházka po sídlišti Pankrác. Speciální pozornost je v letošním roce věnována průmyslovým stavbám, mj. během cyklojízdy nad tunelem Blanka a jeho okolím. Z regionů stojí za pozornost procházka po výjimečných realizacích meziválečného architekta Ladislava Machoně v Pardubicích či první ročník městského běhu po 269 schodech kolem Papírového náměstí v jedné ze zanikajících čtvrtí Liberce. Komentovaná cykloprojížďka se členy SDRUŽENÍ PLAC po výtvarném umění druhé poloviny dvacátého století ve veřejném prostoru v Jablonci nad Nisou navazuje na unikátní knižní projekt Vetřelci a volavky. Co s paneláky v Litoměřicích a skutečnosti, že i na sídlišti lze dobře bydlet je věnovaná procházka Platformy Litoměřice///Leitmeritz a o nenapln2ných snech architektů se můžete podělit v Rychnově nad Kněžnou. Součástí festivalu budou i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru, které navazují na série vzdělávacích programů o současné architektuře s architekty pro děti a studenty MŠ, ZŠ a SŠ – Architektura do škol. Festival zahájí 2. října přednáška významného londýnského architekta a pedagoga významné školy v Curychu Adama Carusa a historika a teoretika architektury Laurenta Staldera pořádaná v rámci cyklu přednášek „Švýcarsko-česká inspirace“. Akce navazuje na předchozí tři ročníky a probíhá formou architektonických procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti široké veřejnosti v téměř padesáti českých a moravských městech nabídnou unikátní příležitost objevit místní architektonické unikáty, zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do interiérů vybraných staveb, a upozorní na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti. Všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé proběhnou formou cyklojízdy. Vstup na všechny akce je zdarma. Program zahájí již čtvrteční přednáška významného londýnského architekta Adama Carusa a historika a teoretika architektury Laurenta Staldera v kině Světozor.