Are we architects? - Yanze Wang

Evoluce a revoluce v architektonickém vzdělávání v Číně (1920–1990)

Zdroj
FA VUT, Brno
Vložil
Tisková zpráva
08.12.2019 14:30
Přednášky

Brno

Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně zve na přednášku architektky Yanze Wang „Evoluce a revoluce v architektonickém vzdělávání v Číně (1920–1990)“, která je součástí přednáškové série „Jsme architekti? O vzdělávání, architektonické profesi a institucionální kritice“. Akce se uskuteční v úterý 10. prosince 2019 v 18:00 hodin v přednáškové místnosti A118 na Fakultě architektury, Poříčí 5, Brno. Přednáška bude v angličtině.
Historie architektonického vzdělávání v Číně je podstatnou součástí modernizace architektonické disciplíny v zemi. Schéma vývoje, které vychází z pravdy a logiky historie, bude důležitým odkazem na výzvy současného architektonického vzdělávání.
Architektonické vzdělávání v Číně vychází z akademismu, klasického vzdělávacího modelu pařížské Školy výtvarných umění [École des Beaux-Arts]. Model byl zkombinován s vysokoškolským vzdělávacím systémem a zformován systematickým a efektivním paradigmatem k výchově architektů ve Spojených státech a později v Číně. Nicméně pod vlivem sociální reformy byl tento model architektonického vzdělávání považován za synonymum konzervatismu a byl postupně nahrazen modernismem. Mělo se za to, že tento model bránil modernizaci architektonického vzdělávání. Cílem výzkumu bylo obnovit důvěru v historická fakta bez předsudků a ukázat pozitivní přínos akademismu v architektonickém vzdělávání v Číně. Zabývá se také proměnami institucionálního systému a vědomostního rámce a čínských školách architektury s rostoucím významem konceptu Čínské architektury.

Yanze Wang je architektka a výzkumnice, dokončila doktorské studium na Škole architektury na Jihovýchodní univerzitě v Nankingu v Číně. Zaměřuje se na architektonické vzdělávání a pedagogiku., především na vývoj architektonického vzdělávání v Číně. Získala stipendium na GSAPP na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a Škole designu na Pensylvánské univerzitě ve Filadelfii. Byla výzkumnou asistentkou na Škole architektury na Čínské zniverzitě v Hongkongu. Mezi její články a publikace např. patří Pure Design: A Transitional Case of American Architectural Education in the Early 20th Century (2019), Beaux-Arts Composition and Its Evolution in China's Architectural Education (2018), Essence of the Beaux-Arts: A Critical Interpretation of Its Modernity (2018), Study on the Revival of Beaux-Arts Research in the 1970s of the United States (2017) a mnoho dalších. Byla asistentkou kurátora výstavy Vzestup modernity: první generace čínských architektů na Pensylvánské univerzitě v Muzeu Ťiang-su (2017) a Power Station of Art v Šanghaji (2018). Podílela se na mnoha architektonických projektech a v roce 2017 spoluzaložila studio Trim Architecture Group (TAG), které v Číně realizovalo několik projektů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články