Pro letošní jaro připravil spolek Pěstuj prostor třídílnou sérii autorských přednášek a navazujících diskusí s představiteli ateliérů působících v českých regionech. Zatímco jeden z dvojice bude vždy zastupovat ateliér činný (také) v Plzeňském kraji, druhý představí působení svého studia v některém z dalších tuzemských regionů. Úvodní díl cyklu Architektura dnes: práce v regionech se uskuteční ve středu 27. března 2024 od 18 hodin v kulturním prostoru DEPO2015 v Plzni.
Jaký charakter má současná architektura v regionech? Co obnáší výkon profese mimo tradiční centra tuzemské scény? Jak náročné je vytvářet zde kvalitní realizace? A jak regionální kořeny tvůrců ovlivňují práci pražských ateliérů? Na tyto a další otázky budou při představování svého působení – v symbolickém dialogu dvou přístupů – hledat odpovědi architekti Lukáš Blažek z Ječmen studia a Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda z kanceláře Progres architekti.
Ječmen studio je pevně spjato s Olomoucí, kde se Lukáš Blažek narodil. Snaha jeho a jeho ženy Evy, spoluzakladatelky ateliéru, působit ve veřejném prostoru přivedla oba architekty k založení příležitostné kavárny v garáži na jejich zahradě – na téže adrese, kde sídlí i jejich ateliér. Progres architekti si vztah s místy kolem Staňkova, rodiště Vojtěcha Kaase, pěstují z Prahy. Na západě Čech se dnes nicméně nachází téměř polovina jejich realizací.
Vstupné na akci činí 60 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji.
Další díl série Architektura dnes: práce v regionech, připravované s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, se uskuteční ve středu 10. dubna od 18 hodin. Představí se v něm Jitka Ressová ze zlínského studia ellement architects a Eva Šarochová s Václavem Matějkou z ateliéru Projektor architekti.
Ječmen studio vzniklo v roce 2007 v Olomouci z přesvědčení, že je možné tvořit dobrou architekturu i mimo hlavní česká centra. Ateliér od roku 2007 vedou jeho zakladatelé Lukáš a Eva Blažkovi. Společně s týmem mladých architektů a specialistů pracují v širokém záběru zadání od krajinných a územních studií přes městské bloky a průmyslové areály, veřejná prostranství měst a obcí, stavby pro rekreaci a bydlení až po design interiérů a výstavnictví. Za krajinnou studii území Hynčic pod Sušinou obdrželi YAA 2010 Cena Stavebního Fóra „Pilot in Architecture“. Za návrh penzionu Kraličák v téže obci získali společně s někdejším kolegou Vítězslavem Petrem v roce 2014 Grand Prix Obce architektů v kategorii Novostavba.
Zakladatelé pražského ateliéru Progres architekti Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda se v profesi pohybují od roku 2006. Věnují se architektuře, urbanismu menšího měřítka, individuálním stavbám, krajinářské architektuře, průmyslovému designu i výstavnictví. Zajímají je nestandardní zadání a práce na veřejných stavbách i prostorech. Mimořádnou důležitost ve své práci přisuzují přemýšlení o udržitelnosti a odpovědnosti za vstup do prostředí. V posledních dvou letech získali ocenění za soutěžní návrhy sportovních hal v Žatci a Novém Jičíně. Za projekt minimálních pracovních míst Microoffice obdrželi několik mezinárodních cen včetně Red Dot Design Award.