Odborníci chtějí chránit Transgas, autor stavby je proti demolici



Praha - Jeden z architektů souboru pražských budov Transgas, Václav Aulický, nesouhlasí s plánovanou demolicí stavby. Řekl to dnes na tiskové konferenci, která se zabývala památkovou ochranou staveb z poválečného období. Komplex Transgasu na Vinohradské třídě chce investor zbourat a nahradit ho novostavbou podle návrhu Jakuba Ciglera. Ministerstvo kultury (MK) neudělilo budovám památkovou ochranu. Klub za starou Prahu, který ji navrhoval, plánuje navrhnout přezkum rozhodnutí.

Proti rozhodnutí protestují i vedoucí kateder dějin umění z vysokých škol. Domy ve stylu brutalismu jsou podle nich výjimečnými stavbami a budova, která je má nahradit, běžnou utilitární kancelářskou budovou.

"Samozřejmě s demolicí nesouhlasím," řekl Aulický. Základ rozhodnutí je podle něj v Národním památkovém ústavu (NPÚ). "Protože se mu to nelíbí," doplnil. Podle předsedkyně klubu Kateřiny Bečkové investor už zažádal o demolici - ještě předtím, než rozhodnutí o případné památkové ochraně přišlo.

"Žádost jsme podali ještě před tím, než vypukla debata o tom, zda se mají budovy Transgasu chránit," sdělil ČTK za investora, společnost HB Reavis Jakub Verner. Také připomněl, že Aulický demolici budov dříve připustil. "Nakonec i já, když jsem byl vyzván investorem vyjádřit svůj názor na nové řešení areálu ve formě studie, jsem ve spolupráci s ateliérem Cuboid architekti navrhl v principu obdobné řešení počítající s demolicí stávajících objektů," stojí v architektově vyjádření, které má ČTK k dispozici.

Návrh architekta Ciglera podle Vernera reflektuje okolní měřítko Vinohrad. "Počítá s revitalizací této oblasti - ve zklidněném vnitrobloku vznikne nový veřejný prostor se zelení, veřejnosti přístupnými terasami a bezbariérovým průchodem skrz území. Součástí budou restaurace se zahrádkami a do této části Vinohradské třídy se vrátí život, který sem přirozeně patří," uvedl.

Historikové si stěžují na to, že stát dostatečně nechrání architekturu z poválečného období. Bez památkové ochrany jí hrozí zánik. V Praze byl za památku naposledy ze zmíněného období prohlášen před deseti lety obchodní dům Máj, celkem je v hlavním městě 12 staveb, které jsou z doby po roce 1945 a ochranu požívají. V celé zemi jsou jich asi dvě desítky.

"Před našima očima mizí celá jedna architektonická vrstva - v době, kdy už jsme schopni její kvality docenit,"
řekl Richard Biegel z Klubu za starou Prahu. Zdůvodnění, proč památkový odbor ministerstva kultury Transgas za památku neprohlásil, klub považuje za vágní. "Konstatuje se v něm pouze, že nezapadá do urbanistického řešení v památkové zóně. Samotnou stavbou a jejími kvalitami se nezabývá," řekl Biegel.

Budovy Transgas podle něj nemohou narušovat památkovou zónu, prfotože byla vyhlášena v době, kdy už stály. Jsou na území památkové zóny Vinohrady a v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace, která byla vyhlášena v roce 1971. Stavby vznikaly mezi lety 1966 a 1976.

Neprohlásit budovu doporučili památkáři pražského magistrátu a pražské pracoviště NPÚ, zatímco odborná rada ředitelky NPÚ stejně jako hodnotitelská komise ministerstva byly pro prohlášení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články