Praha - Developerská skupina HB Reavis prodá několik projektů v Praze včetně souboru Transgas na Vinohradské třídě, k jehož demolici má od začátku února pravomocné povolení. Začíná jednat se zájemci. Informaci o prodeji potvrdil serveru E15 mluvčí firmy Jakub Verner. Skupina slovenského miliardáře Ivana Chrenka chce výrazně omezit své působení v Praze. Demolice objektu by se měla uskutečnit podle plánu a případný nový majitel by mohl získat už jen volný pozemek.
Majitel souboru Transgas má od 1. února pravomocné rozhodnutí o demolici. Jeho záměrem bylo na místě vybudovat několik nových staveb. Odstranění budov, jejichž památkovou ochranu stát odmítl, vyvolává kritiku části odborníků.
"V současné době zahajujeme jednání s potenciálními zájemci. Dokončení prodeje záleží na nabídkách, množství uchazečů a podobně," řekl serveru Verner. Výši očekávaného výnosu nekomentoval. Co se týče chystané demolice Transgasu, společnost zatím postupuje podle původního harmonogramu, který obsahuje i demolici budovy. "Budova není demontovaná nebo zbořená během jednoho týdne. Závisí na tom, jak rychlá budou jednání s potenciálními kupci," řekl Verner ČTK. Případný nový majitel tak může získat už i jen volnou nezastavěnou plochu.
Společnost HB Reavis před několika dny uvedla, že chce v nejbližších dnech pozemek oplotit, aby zajistila bezpečnost v okolí stavby. Začne se také s vyklízením vnitřních prostor a poté s postupnou demontáží nadzemních objektů, což může trvat několik měsíců.
Kromě Transgasu se HB Reavis zbavuje ještě například staré kancelářské budovy Mercuria v Holešovicích, kde se dosud také počítalo s budoucí demolicí, píše E15. Firma nabídne rovněž kancelářský projekt v Radlicích poblíž centrály ČSOB. K prodeji společnost přistoupila v souladu s novou strategií, která spočívá v budování větších lokalit. Kde není možné vytvořit větší kancelářský celek, tam nemovitosti prodá. V portfoliu si naopak podrží projekt v Brně, obchodní centrum Aupark Hradec Králové nebo síť sdílených kanceláří HubHub, které má v Praze Na Příkopě. Společnost má významné projekty také ve Varšavě, Budapešti i Londýně.
Soubor budov Transgas získala HB Reavis v roce 2014 od společnosti ČEZ. V únoru 2016 vlastník stavby oznámil, že má v plánu komplex zbourat a na uvolněném místě postavit polyfunkční budovu podle návrhu architektonického studia Jakub Cigler Architekti. Podle dřívějšího vyjádření developera by mohla být dokončena začátkem roku 2021.
Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí kousek od Václavského náměstí, pod budovou Českého rozhlasu. Tři budovy byly postaveny v letech 1966 až 1976 v brutalistním stylu, jsou dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický. Záměr bourat soubor objektů vyvolal debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky. Ochránit soubor budov před demolicí se pokusil Klub za starou Prahu, který navrhl ministerstvu kultury, aby je prohlásilo za památku. Ministerstvo domy za památky neprohlásilo.