Praha - Retrospektivní výstavu věnovanou světově proslulé architektce a designérce Evě Jiřičné zhlédlo v pražském Centru současného umění DOX přes 40.000 návštěvníků. Mnoho z nich se zúčastnilo také doprovodného programu včetně komentovaných prohlídek. Poslední z nich se uskuteční 11. srpna, o den později výstava končí. ČTK o tom dnes za DOX informovala Hana Janišová.
Výstava, která začala 21. března, nabídla 25 modelů, zatím osm komentovaných prohlídek a 11 druhů doprovodných programů. Kurátor výstavy Leoš Válka řekl, že výstava zahrnuje téměř 700 projektů. "Nejsou tu všechny zastoupeny, ale jsou minimálně vyjmenovány, jsou tady desítky příkladů jejích projektů, které jsou dokumentovány fotografiemi, projekcemi, jsou tady interview o průběhu zakázek, o jejich filozofii," uvedl.
Expozice nabízí ukázky originální projektové dokumentace i architektonické modely řady významných realizací Jiřičné. Těžištěm výstavy je monumentální skleněné schodiště vytvořené v roce 1994 pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David. Po uzavření pobočky na jaře roku 1998 bylo schodiště demontováno a převezeno do České republiky. Po více než 20 letech bylo zrestaurováno pro účely výstavy.
Součástí výstavy s názvem Jiřičná byl bohatý doprovodný program nejen v Centru DOX. Pro obyvatele britské metropole, kde Jiřičná od roku 1968 působí, byla připravena přednáška ve spolupráci s Českým centrem Londýn. Návštěvníci se také mohli projít Oranžerií Pražského hradu s architektem Zdeňkem Lukešem, v panelové diskusi probrat postavení architektek, nebo v rámci cyklu Jaká je vize Prahy rozebrat vliv Jiřičné na současnou architekturu. Téměř tisíc posluchačů se zúčastnilo dvou přednášek konaných v sále DOX+, při nichž Eva Jiřičná seznámila publikum s významnými projekty své profesní dráhy i zatím posledním projektem Centrum Nového Žižkova, s nímž uspěla v mezinárodní architektonické soutěži.
Eva Jiřičná je ve světě nejuznávanější architektkou českého původu. Stala se významnou představitelkou stylu high tech, ale v její tvorbě jsou i ozvěny organické či minimalistické architektury. Její inspirační zdroje ukazuje velkoplošná projekce v prvním výstavním sále. Jsou mezi nimi architekti, ale i hudba a všechno, co hýbalo společností v 60. a 70. letech. Pro její tvorbu je příznačná tvarová elegance, lehkost výrazu a soulad mezi formou a funkcí. Dává podobu interiérům i rodinným domům, projektuje veřejné budovy různého zaměření, mezi nimiž lze nalézt knihovnu, hotel, školu, kongresové centrum či dopravní terminál.