V ČR schází sociální bydlení, a to zvláště v době krize

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
11.06.2009 11:00
Brno

Brno - V Česku dlouhodobě schází síť sociálního bydlení určená pro lidi, kteří se ocitnou na finančním dně. Novinářům to dnes řekl ombudsman Otakar Motejl s tím, že to hlavně pociťují mnozí občané zvláště nyní - v době hospodářské krize. Veřejný ochránce práv dlouhodobě volá po vzniku bytů pro lidi, kteří se dočasně ocitnou ve finanční tísni a hrozí jim ztráta střechy nad hlavou. Radnice je většinou nemají. Mnohé drtivou většinu bytového fondu zprivatizovaly.
    Podle ombudsmana musí přijít s řešením stát. Zdůraznil, že je nutné vytvořit zákon o sociálním bydlení, který by tento pojem definoval a stanovil podmínky, za nichž budou sociální byty lidem poskytovány. Stát nyní sice poskytuje různé sociální dávky pro občany v tísni, to ale rozhodně nestačí, uvedl Motejl.
    Po pořízení nízkonákladových bytů začleněných do sítě sociálního bydlení by měl stát majitelům bytů dokrývat rozdíl mezi nájmem hrazeným lidmi v tísni a stanoveným tržním nájmem.
    Hledat řešení by měly podle Motejla také obce. Návod k tomu jim dává doporučení, které pro ně vypracovala Kancelář veřejného ochránce práv ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Obsahuje několik příkladů úspěšně fungujícího sociálního bydlení v  Česku. Je v něm zmíněna mimo jiné radnice Prahy 5, která si vytvořila síť malometrážních bytů pro své sociálně slabé seniory.
    Za rozumné by Motejl považoval, kdyby radnice zvolnily v privatizaci bytů. Některé by si měly ponechat pro lidi v tísni a nejen jako startovací byty pro mladé, jak je tomu na mnoha místech republiky zvykem. Byty ze sítě sociálního bydlení by měly napomoci lidem, aby se odrazili od finančního dna.
    Z podnětů občanů, doručených veřejnému ochránci práv, vyplývá, že nejvíce po poskytnutí sociálního bydlení volají lidé, kteří ztratí práci, dále matky samoživitelky nebo rodiny odkázané na sociální dávky nebo senioři v tísni.
    "Je jasné, že se stát nemůže pustit do hromadné výstavby bytů pro sociální bydlení. Jsou ale i mnohé další způsoby, jak tuto síť vytvořit a spravovat. Je už nejvyšší čas, aby se tak v  České republice stalo," uvedla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Petře,
jody scheckter
11.06.09 12:33
Václav
14.06.09 12:27
zobrazit všechny komentáře

Související články