Praha stále neví, jak získá část budovy Nákladového nádraží Žižkov

Vložil
ČTK
05.09.2022 17:45
Praha

Žižkov

Praha – Praha stále nerozhodla, zda odkoupí část budovy Nákladového nádraží Žižkov, nebo zda založí společný podnik s firmou Sekyra Group zaměřený na jeho revitalizaci a přeměnu na kulturní a společenské centrum. Radní Prahy se dnes usnesli, že město má o výběru jedné z variant rozhodnout do 30. listopadu, to je však až po komunálních volbách, které se konají 23. a 24. září. Praha dříve zvažovala odkup celé budovy, před několika lety začala jednat o spoluvlastnictví.


Budovu vlastní České dráhy, které v minulosti s developerskou firmou Sekyra Group vytvořily společný podnik Žižkov Station Development, jenž má na budovu nádraží předkupní právo. V okolí budovy plánuje několik developerských firem postavit novou čtvrť pro až 23.000 obyvatel.

Město několik let jedná o majetkovém uspořádání budovy, ale definitivní rozhodnutí nepadlo a do voleb už zřejmě ani nepadne. Dnešní rozhodnutí radních dává za úkol náměstkovi primátora a lídrovi kandidátky STAN v Praze Petrovi Hlaváčkovi (za TOP 09) a radnímu Janu Chabrovi (TOP 09) předložit do konce listopadu zastupitelům, kterou cestou by se město mělo vydat.

Chabr dnes řekl, že získání alespoň části budovy je podmínkou Prahy 3 pro to, aby podpořila schválení připravované změny územního plánu pro celý rozsáhlý areál nádraží. Dodal, že rozhodnutí o variantě bude zřejmě až na následující radě, ale s ohledem na přípravu změny by mělo padnout do konce letošního roku.

Varianta společného podniku by předpokládala, že majetkové vztahy mezi hlavním městem Prahou a Sekyra Group by upravila akcionářská dohoda a stanovy nové společnosti, kde by podíly města a firmy byly co možná nejvyrovnanější. V případě odkupu části budovy by magistrát podle dokumentu mohl využít takzvané jednací řízení bez uveřejnění, tedy zadávací řízení bez soutěže pouze s jedním účastníkem, což by však předpokládalo splnění zákonných podmínek pro takový postup.

"Společný podnik by řídil rekonstrukci, po ní bychom si následně budovu rozdělili, část by si nechal smluvní partner, část hlavní město," doplnil Chabr. V případě druhé varianty by pak rekonstrukci zajistila Sekyra Group samotná a město by následně na základě smluv o smlouvě budoucí předem určenou část objektu odkoupilo.

Podle dřívější dohody by ve funkcionalistickém nádraží mělo být sídlo Národního filmového archivu, kulturní a společenské prostory nebo základní škola. Sekyra Group tam pak chce podle dřívějších informací vybudovat byty a komerční prostory.

Město původně zvažovalo, že středem nádraží povede tramvaj, nakonec však rozhodlo o tom, že povede severně od něj paralelně s Malešickou ulicí. Město nyní připravuje změnu územního plánu, která je nutná pro plánovanou zástavbu rozsáhlého areálu, kde chtějí kromě firmy Sekyra Group stavět také společnosti Central Group nebo Penta Real Estate.

Osud nádraží, které přestalo fungovat v roce 2002, se řeší roky. Původně mělo ustoupit výstavbě, po tlaku aktivistů z demolice sešlo. Od roku 2013 je budova kulturní památkou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články