Praha – V nezastavěné pražské oblasti Bohdalce a Slatin by v budoucnu měla vyrůst čtvrť pro 25.000 lidí. Vyplývá to z přepracované urbanistické studie, kterou dnes projednalo zastupitelstvo Prahy 10. Původní dokument, který vznikl v minulém volebním období, počítal s 35.000 obyvateli. Studie by měla sloužit jako podklad pro připravovaný pražský územní plán platný od roku 2023.
Studie se zabývá nezastavěným územím mezi Michlí, Vršovicemi a Zahradním Městem, kde dříve byla mimo jiné dělnická kolonie. Původní verzi schválilo zastupitelstvo v roce 2017. S tehdejší podobou nesouhlasila koalice Vlasta vedená nynější starostkou Renatou Chmelovou a vznikla proti ní i petice obyvatel. Petenti požadovali například zachování zeleně a mokřadů, zapracování vlastnických poměrů či zpracování dopravní analýzy.
S obdobným zadáním nová koalice Vlasty, Pirátů a ODS po volbách začala dokument předělávat. "Jeden z hlavních úkolů, který před námi stál, bylo studii zredukovat," uvedl místostarosta Martin Valovič (ODS). Dodal, že snížení počtu obyvatel vyplývá zejména z nižší výšky navrhovaných budov a z úprav urbanismu nové čtvrti. Přepracování studie stálo podle Valoviče zhruba dva miliony korun a městská část na něj od města dostala čas do konce letošního roku.
Nová podoba podle místostarosty rozděluje původně navrhovanou jednolitou zástavbu větším množstvím veřejných ploch a zeleně. Změny se týkaly také dopravy a napojení příjezdových cest na okolní silnice, například Jižní spojku, ze které by měl vzniknout nový sjezd. Hlavní přestupní uzly pro veřejnou dopravu mají vzniknout v plánovaných železničních zastávkách Eden a Zahradní Město.
Studie také do území zapracovává tzv. drážní promenádu, která má vést od Strašnic a Hostivaře k Vršovickému nádraží a má sloužit chodcům, cyklistům i bruslařům. Podél Slatinského potoka má vzniknout park o rozloze přes 13 hektarů. Studie počítá i s dalšími parky. Proti původnímu návrhu má zůstat zachován mokřad Triangl.
Novou podobu studie kritizoval opoziční zastupitel Viktor Lojík (TOP 09). Návrh podle něj počítá se zbytečně nízkou hustotou obyvatel, která nezajistí ekonomickou stabilitu nové čtvrti. Studie podle něj také nereflektuje plán Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) vybudovat v oblasti odstavné koleje, který může celý návrh rozbít.
Valovič k tomu řekl, že pro magistrát je prioritou stavba bytů a zatím není jasné, zda SŽDC využije pozemky v nyní navrhovaném rozsahu. "Je to živý dokument a jsme schopni reagovat velice pružně na to, jak se projekt SŽDC posune," řekl. Starostka Chmelová doplnila, že městská část se chce v jednáních magistrátu se správou železnic angažovat.
Slatiny, jejichž tvář zachytil Jan Svěrák ve filmu Obecná škola, začaly vznikat v roce 1924. V domech žili váleční veteráni a dělníci, kteří stavěli železnici. V 50. a 60. letech bylo mnoho domů zbouráno. Teď jsou na zhruba 300 hektarech zahrádky, různé černé stavby a odstavené železniční vagony. Na území platí od roku 2000 stavební uzávěra.