Na střechy Libušína bude zapotřebí 1000 metrů čtverečních šindele

Zdroj
Viktor Chrást
Vložil
ČTK
23.08.2018 11:15
Praha

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Zhruba tisíc metrů čtverečních dřevěného šindele spotřebují řemeslníci při obnově chaty Libušín na Pustevnách. Práce na osazení střešní krytiny už začaly, počítá se i s jejím natřením impregnačním olejem. Stavbaři na památce, která před více než čtyřmi lety vyhořela, dělají oplechování všech úžlabí a vyzdívají komíny. Zednické práce jsou hotovy z 90 procent, řekl dnes ČTK Milan Gesierich, technický náměstek Valašského muzea v přírodě z Rožnova pod Radhoštěm, které objekt spravuje.


"Dokončena už je stavba kuchyně. Nad ní jsou složité klimatizační jednotky zabudované pod krov. Pod střešní krytinou musíme roztáhnout samohasicí systém. V případě požáru by se z něj spouštěla voda," uvedl Gesierich.

Hrubá stavba stojí už od jara s výjimkou takzvané Pustevenky, která je součástí komplexu budov Libušína. Pod ní muzeum přestěhuje trafostanici a technologii hasicího systému. V celém objektu vznikají i další rozvody inženýrských sítí, například vody a kanalizace. Libušín budou vytápět tepelná čerpadla. "Na zimu bychom chtěli topit, abychom mohli v interiéru pracovat i v zimním období," řekl Gesierich.

Veřejnost by měla obnovený Libušín začít využívat v zimní sezoně 2019/2020. V novém objektu bude použito asi sedm procent prvků z původní chaty, které se podařilo zachránit nebo byly po přestavbách uloženy v depozitáři. Řemeslníci v dílnách například restaurují okna a dveře. Obnova Libušína bude stát přes 100 milionů korun.

Pod lešením je nyní také sousední chata Maměnka. Stejně jako Libušín vznikla na konci 19. století podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. "Provádíme obrušování jižní a západní strany Maměnky, do října bychom je chtěli mít i natřeny. Pracuje se také na výměně poškozených prvků, především na zábradlích. Příští rok přijdou na řadu další dvě strany," uvedl náměstek. Celková rekonstrukce Maměnky podle něj přijde na asi 4,5 milionu korun. Oběma památkám se také vrátí barevnost z roku 1925.
0 komentářů
přidat komentář

Související články