Nábytek pro obnovený Libušín vyrábí firma z Kroměřížska

Vložil
ČTK
15.01.2020 17:40
Kroměříž

Dušan Samo Jurkovič


Kroměříž - Židle, stoly, lavice, příborník nebo výčepy a další části interiéru vyrábí pro obnovený Libušín na Pustevnách v Beskydech firma FIALA Stolařství z Podhradní Lhoty na Kroměřížsku. Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče vyhořela v noci z 2. na 3. března 2014. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje, poté rozhodlo o obnově objektu.


"Výjimečnost na Libušíně je v tom, že se používají technologie výroby a výrobní postupy, jak to bylo běžné před více než sto lety. To je to nejzásadnější z celého projektu, aby výsledek byl maximálně autentický a věrohodný," řekl dnes ČTK spolumajitel firmy FIALA Stolařství Erik Fiala.

Nábytek pro Libušín je tedy vyráběn ručně. "Má to úplně jiný charakter, povrchy jsou všechny ručně hoblované a má to své kouzlo. Práce na tom je od A do Z jiná, nedá se to srovnat s tím, co se dělá běžně," uvedl Fiala. Například stolový plát se podle něj na stroji vyhobluje za půl hodiny. "Když ho budete hoblovat ručně, na tom plátu strávíte celý den," uvedl Fiala. Zcela jiný tak musí být přístup, používá se například celá sada hoblíků.

Firma vyrobí asi 70 židlí, a to dva druhy, jeden pro hlavní jídelnu Libušína, druhý pro Parmovu přístavbu. Rozdíl mezi nimi je také v barevnosti, v Parmově přístavbě budou židle v přírodním odstínu, v hlavní jídelně jsou v modrozelenošedé barvě. Používají se barvy na bázi lněných olejů, které byly v době stavby památky dostupné. Náročné bylo také najít správný odstín. "Dělala se jedna vrstva, poté druhá a zjišťovalo se, jestli je odstín skutečně správný," uvedl Fiala.

Stolů bude asi 20 kusů, kolem stěn budou zabudované lavice. "Vše se vyrábí z jedle, která byla v té době nejdostupnější," uvedl Fiala. Samotná výroba nábytku začala loni v září. "Nyní jsme ve fázi, že doděláváme povrchovou úpravu na židlích a stoly máme ve fázi před povrchovou úpravou. Čekají nás lavice a příborník," uvedl Fiala. Nábytek by měl být do Libušína instalován v dubnu. Veřejnosti by se Libušín mohl otevřít před letní návštěvnickou sezonou, stavba začala v létě 2017.

Firma vyrábí pro památkové objekty poměrně často, pro řadu z nich například dělala okna. Práce na nábytku pro Libušín je však podle Fialy výjimečná. "Je to čest," uvedl.

Obnova Libušína by měla vyjít na 100 milionů korun. Objekt bude mít mírně jiné barvy, vrátí se do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části.
0 komentářů
přidat komentář

Související články