Olomouc - Vybudování Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), tedy vznik ojedinělé expozice výtvarného umění střední Evropy, má nadále podporu ministerstva kultury. Uvedl to dnes při návštěvě Olomouce ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministerstvo podle něj hledá cesty, jak projekt vrátit zpět do hry. Pomoci by tomu mělo i jeho zařazení do státní kulturní politiky. Muzeum umění projekt plánuje již řadu let. Před pěti lety z něj sešlo kvůli tomu, že nezískal potřebnou půlmiliardovou dotaci z evropských fondů. "Hledáme cesty, aby dostal co nejkonkrétnější šanci k realizaci, byl by to velký přínos k povzbuzení cestovního ruchu za kulturou Olomouce. Tyto instituce jsou magnetem, za kterými jezdí turisté z celého světa," řekl dnes novinářům Herman. Podle něj se chystá v Olomouci příští týden jednání na úrovni náměstků. "Snažíme se o to, aby projekt mohl být skutečně realizován. K tomu potřebujeme analýzy, finanční dopady a souvisí s tím i určité architektonické pohledy," doplnil ministr kultury.
Projekt SEFO stvrdili svým podpisem v roce 2009 v Olomouci zástupci všech zemí visegrádské skupiny. Za zdmi architektonicky odvážné budovy měla být vystavena moderní výtvarná díla z celé střední Evropy, v zadní části se počítalo se zahradou se sochami i nálezy archeologů, součástí muzea mělo být i mezinárodní badatelské centrum. Projekt byl ale z dotačního řízení vyloučen s odůvodněním, že naplňuje znaky takzvané veřejné podpory.
Podle ředitele Muzea umění Michala Soukupa neuspěl poté ani v dalším evropském dotačním titulu, neboť byl omezen maximální hranicí 123 milionů korun. Projekt SEFO bude stát zhruba 300 až 350 milionů, řekl. Šanci ale podle něj má, protože je zařazen ve státní kulturní politice. "Ministerstvu kultury to dává velké možnosti, jak ten projekt zrealizovat. Zdá se, že ministerstvo se teď k tomu obrátilo čelem, pochopilo, že jiná možnost už není," doplnil Soukup.
Středoevropské fórum Olomouc, které bylo založeno v roce 2008 při příležitosti zasedání ministrů kultury zemí Visegrádu, je jedním z nejambicióznějších poválečných projektů českého muzejnictví. K jeho hlavním cílům patří zejména podchycování různorodých projevů výtvarné kultury středoevropského regionu po druhé světové válce. Počítá s novostavbou v proluce v sousedství Muzea umění o rozloze 1800 metrů čtverečných. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl.