Zlín – Rekonstrukce zlínské Čiperovy vily bude podle plánu hotová do konce letošního září. Veřejnosti by se pak mohla otevřít ve druhé polovině podzimu, řekl včera novinářům při kontrolním dni hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Ve vile vznikne kulturní a kreativní centrum Zlínského kraje. Bude tam i expozice věnovaná Dominiku Čiperovi, někdejšímu řediteli firmy Baťa, zlínskému starostovi a československému ministrovi.
Architektonicky cenná vila Dominika Čipery byla postavena v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka. Od roku 1947 objekt sloužil jako dětský domov, donedávna tam bylo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. V roce 2002 byla vila se zahradou zapsána na Seznam nemovitých kulturních památek. Rekonstrukce vily začala loni v létě, stát bude 205 milionů korun, z toho 100 milionů pokryje dotace z Národního plánu obnovy.
Jde o jednu z největších investic kraje. "Čiperova vila bude nejen ve Zlíně, ale v celém Zlínském kraji jednou z vlajkových lodí historie, kterou kraj s sebou nese. Proto projektu dáváme maximální důraz," uvedl hejtman. Vznikne tam kulturní a přednáškové centrum. "Chceme, aby se tady lidé potkávali, využívali ji podnikatelé ke svým aktivitám a Čiperova vila opět žila," uvedl Holiš. Na stavební práce navážou restaurátorské, také vybavení interiéru i venkovní a sadbové úpravy.
V objektu bude kulturní a kreativní centrum, kde se budou setkávat umělci, zástupci kulturních organizací a žáci uměleckoprůmyslových škol. Budou tam učebny pro vzdělávací workshopy ve spolupráci s krajskými odborně zaměřenými školami. Nebude chybět keramická pec nebo pomůcky pro rytí do skla. Vzniknou také prostory pro fotografickou tvorbu či počítačovou grafiku. Kraj chce také vilu i park zpřístupnit veřejnosti. Rekonstrukcí domu zahradníka vznikne prostor pro ubytování. Nebude chybět expozice věnovaná Čiperovi, kterou vytvoří Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Vila má novou střechu, hotové jsou hrubé bourací práce, stavbaři objekt vyčistili od nepůvodních částí. "Dokončili jsme veškeré bourací práce od suterénu po střechu, dělají se rozvody inženýrských sítí, elektro, vzduchotechniky a chlazení," řekl novinářům zástupce zhotovitele Pavel Hrabalík. Cílem je zachovat co nejvíce původních prvků, obložení, dveře, repasují se okna, obnoví se funkční části podlah, bude se také opravovat fasáda. V okolí vily dělají stavbaři rozvody inženýrských sítí, terénní úpravy pro parkoviště a chodníky.