Město Plzeň i aktivisté zahájili kampaň k referendu o obřím domě

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
05.12.2012 14:40
Plzeň

Plzeň - Plzeňský magistrát spustil dnes informační kampaň k  místnímu referendu o stavbě obřího domu poblíž centra. Do dvou tří dnů dostanou všichni občané města do schránek letáky, co bude město muset učinit v případě, pokud lidé v referendu, které se má konat s prezidentskými volbami 11. a 12. ledna, stavbu odmítnou. Do konání plebiscitu uspořádá vedení radnice dvě besedy s občany, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS).
    
Přípravný výbor referenda v Plzni, který nasbíral pro jeho konání téměř 20.000 podpisů, odstartuje informační kampaň v pondělí. "Půjde o všechny prvky včetně debat, stánků a letáků a koncertu pro referendum," řekl zmocněnec přípravného výboru referenda Martin Marek. Město počítá s náklady na kampaň kolem 200.000 korun, aktivisté s  250.000 až 300.000 Kč, které by chtěli sehnat od dárců.
     Referendum bude o tom, zda má město Plzeň bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby se nemohla stavět multifunkční obří budova na místě zbouraného domu kultury. Pokud bude odpověď občanů "ano", bude muset město podle letáku koupit pozemky investora za odhadní cenu 263 milionů Kč. Na úhradu této zásadní částky by si muselo vzít město komerční úvěr, uvádí leták. Splácení úvěru by pak údajně ohrozilo řadu investičních akcí a znemožnilo podporu veřejně prospěšných organizací včetně služeb. "Dále by investor zřejmě uplatňoval náklady za projekt, posudek EIA a demolici domu kultury," řekl náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).
     Amádeus jako investor a majitel tříhektarového pozemku podle svého zástupce Jana Petříka o jeho prodeji městu neuvažuje. "Kdyby někdy uvažoval, tak nikdy za 263 milionů Kč, ale určitě za jednotky miliard Kč," dodal. Kromě vynaložených nákladů, které už přesáhly 330 milionů korun, by tam započítal také zmařenou investici.
     Město by dále podle letáku ukončilo s Amádeem nájemní smlouvy na okrajové pozemky, čímž by ale stavbu jen oddálilo. Dále by muselo změnit regulační podmínky a územní plán, což by trvalo asi dva roky; podle Marka jen půl roku. Územní rozhodnutí pro Corso Americká za 2,5 miliardy Kč, kde má vzniknout 90 provozoven a až 1000 pracovních míst, bude ale podle vedení města vydáno dříve, než se územní plán změní. Investor do 12. ledna, do výsledků referenda, na žádost radnice přerušil územní řízení. Podle náměstka primátora Petra Runda (ODS) i Petříka do té doby dopracuje projekt podle regulačních podmínek.
     První beseda s občany bude 10. prosince v 16:00 v  Měšťanské besedě a radnice na ní pozve i přípravný výbor a investora.
Náklady na referendum odhaduje radnice na tři miliony Kč. Roman Matoušek z magistrátu uvedl, že do 178 komisí referenda, které musí být za zákona jiné než na volby, je nutné zajistit 940 lidí. Město nominuje do každé jednoho člena a zapisovatele a zbylých asi 560 lidí má zajistit přípravný výbor. "Od neděle budeme oslovovat stovky lidí. Chceme mít v každé komisi alespoň jednoho člověka," řekl Marek, který požaduje, aby referendum bylo ve stejných místnostech jako volby.
     Podle Matouška jsou prioritou města prezidentské volby v místnostech, kam lidé tradičně chodí. Prostory pro referendum budou v  drtivé většině ve stejných budovách. "V jednotkách případů půjde o velké místnosti, kde budou obě komise, a osm okrskových komisí na okraji Plzně bude v  jiných budovách co nejblíže té volební, protože obě komise by se například do hasičárny nevešly," řekl. Radnice bude o místech referenda občany informovat oznámením do schránek i na vývěskách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články