Brno - K upravenému návrhu nového územního plánu zaznamenal brněnský magistrát okolo 4000 podání. Proti minulému roku je to zhruba o polovinu méně. Celkové číslo jednotlivých požadavků bude město vědět po ukončení evidence na přelomu července a srpna. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Město upravený návrh zveřejnilo v polovině května a do 29. června bylo možné jej připomínkovat.
Loni po veřejném projednání dorazilo přes 8000 podání, tedy dohromady více než 36.000 jednotlivých námitek a připomínek. Kancelář architekta města Brna se jimi zabývala téměř rok. Současný počet podání vnímá radní Filip Chvátal (KDU-ČSL), jenž má územní plánování na starost, jako pozitivní zpětnou vazbu. Řekl to ČTK.
Jedním z dlouhodobých velkých témat je zeleň ve městě. Upravený návrh měl její ochranu podle územních plánovačů ještě o něco posílit. Námitku přesto podala například organizace Nesehnutí, podle které nynější návrh dostatečně nereaguje na klimatickou krizi. Námitka, podepsaná více než 400 Brňany, usiluje o důkladnější ochranu zeleně a veřejných prostor, lepší podmínky pro cyklodopravu a jasnější formulaci samotného plánu.
"Své námitky podalo mnoho dalších zástupců a zástupkyň veřejnosti, kterých z řad občanských iniciativ vyvstalo na dvě desítky. Nejčastěji je přitom trápila nedostatečná ochrana zeleně a zahrádek, ohrožení komunitního parku Hvězdička nebo plánovaná nadměrná výstavba v okrajových městských částech," uvedl za Nesehnutí Marek Hadrbolec.
Podle Chvátala je vůle k posílení ochrany zeleně. "Nyní budeme načítat právní posudky týkající se toho, co je a co není podstatná změna územního plánu, která generuje veřejné projednání. Prostor pro další ochranu zeleně je, ale problém tkví v procesu," řekl radní.
Nyní je třeba opět vypořádat námitky a připomínky. Upravený návrh dostanou ke schválení zastupitelé města. Nový územní plán bude vydán do konce roku 2022, kdy končí platnost současnému plánu z roku 1994.