Brno - Jihomoravský kraj se chystá v nejbližších dnech poslat orgánům státní správy vypořádání připomínek a námitek, které obdržel k návrhu zásad územního rozvoje (ZÚR). Ty budou mít 30 dnů na to, aby vypořádání připomínek posoudily, a teprve poté je možné dopracovat krajský územní plán do konečné podoby, sdělila ČTK mluvčí kraje Eliška Windová. Kraj opakovaně uvádí, že zásady stihne dokončit do krajských voleb, které se konají 7. a 8. října. Dokument však má spoustu kritiků.
Z 1255 připomínek se jich mnoho obsahově překrývalo. "Ve výsledku jich je 150. Většina se týká silniční dopravy. Objevil se nesouhlas s koncepcí rozvoje silniční infrastruktury i s územními rezervami pro dopravu v souvislosti s územní studií pro Brno," uvedla Windová. U dálnic byly nejvíc připomínkované budoucí dálnice či čtyřproudé silnice, tedy R43 a D52 a obchvat Znojma. Velký nesouhlas se zvedl také proti územní rezervě na stavbu přehrady Čučice na Oslavě.
Nejvíce emocí kritiků budí plánovaná studie pro posouzení vedení dálkové dopravy v Brně a okolí. Kraj totiž ponechal klíčové dopravní tahy pouze v územních rezervách, což znamená, že nemusel posuzovat vlivy na životní prostředí. Týká se to celé silnice R43 od křížení s dálnicí D1 až k Lysicím a jihozápadní tangenty, dotčenými obcemi dlouhodobě odmítané.
Definitivní vyřešení, kudy dopravní tahy povedou, se odkládá nejméně o tři roky, a to i přesto, že kraj má k dispozici desítky studií. Na přípravu měl od svého vzniku 16 let. Proti tomuto postupu je Brno, řada městských částí a mnohé další obce. Tvrdí, že kraj odsouvá řešení problémů s hlukem a znečištěním. "Pokud ZÚR řeší záměry nadmístního i republikového významu v rozsáhlé ploše převážně v územních rezervách a různých variantách, nedošlo k naplnění základních cílů a úkolů územního plánování. Brno požaduje přepracovat návrh ZÚR i vyhodnocení vlivů návrhu na udržitelný rozvoj území tak, aby pro klíčové stavby dopravní infrastruktury v centrální oblasti kraje neobsahoval územní rezervy, ale návrhové koridory," uvedlo Brno v odeslaných námitkách.
Rámcový obsah studie, který bude podkladem pro detailnější zadání, kraj umístí už do připravovaných zásad územního rozvoje. "Předpokládáme, že finální podobu zadání zvládne kraj do jejich vydání. Poté vybere projektanta, který studii zpracuje. Vypracování se odhaduje na 12 až 15 měsíců," sdělila Windová. Aktualizace územního plánu se má začít projednávat do tří let, jak požadovalo ministerstvo životního prostředí.
Úředníci kraje mají také jednat se zástupci ministerstva, které v červnu kraj upozornilo, že při tvorbě dokumentu postupuje v dílčích bodech v rozporu se zákonem. "Dohodne se způsob zohlednění našeho červnového stanoviska," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Jana Taušová.
Zda však bude výsledný dokument platit déle než několik měsíců, rozhodne pravděpodobně opět soud. Kritici krajského postupu již avizovali, že dokument u soudu napadnou stejně jako před čtyřmi lety.