Praha - Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) dnes odevzdal magistrátu nový tzv. metropolitní plán. Nyní jej posoudí magistrátní úředníci. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Uvedený územní plán stanoví, co se kde v hlavním městě může stavět. Tvorba plánu má několik měsíců zpoždění, Praha jej musí mít schválen nejpozději do roku 2020. Příprava nového plánu město dosud stála asi 50 milionů korun.
"Plán byl dnes předán pořizovateli, tedy hlavnímu městu. V plánu je uděláno spousta věcí dobře, nyní ale projde posouzením" řekla Kolínská.
Návrh metropolitního plánu nyní posuzují magistrátní úředníci. Pokud shledají, že je v pořádku a neodporuje zákonům, budou se k němu moci vyjadřovat městské části a rovněž obyvatelé Prahy. Město rovněž připraví materiál, který bude obsahovat informace, jak plánu rozumět.
V souvislosti s metropolitním plánem rovněž vedení města uvedlo, že pokud nebude v pořádku, je možné, že odvolá ředitele IPR Petra Hlaváčka a šéfa tvorby plánu architekta Romana Kouckého. Na obranu Hlaváčka se již postavili zaměstnanci IPR a na jeho podporu vznikla také petice. "Dnes ráno jsem se sešla s petenty a platí, že organizační věci záleží na kvalitě plánu. Bez něj se Praha neobejde a tvorba stojí dost peněz, pokud nebude v pořádku, pak můžeme řešit personální záležitosti," řekla Kolínská.
Podle územního plánu se ve městě řídí veškerá výstavba. Určuje místa, kde se stavět smí a kde naopak zůstávají veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl přinést mimo jiné výškovou regulaci staveb, takže vysoké budovy by již neměly vznikat jako nahodilé solitéry. Stavba výškových budov bude přitom možná jen v předem určených oblastech. Plán zároveň rozdělí metropoli do téměř 800 lokalit, každá si pak s sebou ponese pravidla pro následnou výstavbu nebo ochranu zeleně. Podle IPR by tak neměly vznikat případy, kdy ve vilové čtvrti vyroste několikapatrový bytový dům.