Praha - Sdružení Klub za starou Prahu kritizuje to, že připravovaný nový územní tzv. metropolitní plán v Praze umožní stavět víc výškových budov. Mohly by stát ve 14 lokalitách. Počítá také se zvýšením domů na hlavních třídách. Návrh, která připravil městský Institut plánování a rozvoje (IPR), kritizují také další odborníci. Podle náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) nedává plán výstavbě dostatečné mantinely. Podle mluvčího IPR Adama Švejdy sdružení návrh špatně interpretuje. "Dnes mohou v Praze výškové stavby vznikat nahodile, žádná komplexní regulace výškové zástavby neexistuje. Metropolitní plán jako první dokument přináší regulaci pro celé území Prahy. Výstavba budov vyšších než 12 pater, což je výška běžného pražského paneláku, bude zakázána na 99,4 procenta území Prahy," řekl ČTK ředitel IPR Petr Hlaváček.
Metropolitní plán je strategický dokument, který stanoví, kde se co může stavět. Má platit od roku 2020. "Namísto snahy výškovou výstavbu ve městě utlumit přichází plán naopak s nabídkou 14 nových lokalit pro výškovou zástavbu přímo určených. Plán potvrzuje i sporné zásahy, a dokonce zahrnuje i lokality nacházející se uvnitř centrálního panoramatu města," píše klub ve svém stanovisku k návrhu metropolitního plánu.
Výškové budovy stojí nyní hlavně na Pankráci, vůbec nejvyšší je 109 metrů vysoký sedmadvacetipatrový mrakodrap City Tower. V budoucnu by mohly být postaveny například v Roztylech, na Chodově, Rohanském ostrově, ve Vysočanech nebo v Libni. Podle Švejdy ale nejsou místa nová, ale většinou v nich výškové budovy už stojí.
Město dosud výškovou výstavbu centrálně neregulovalo vůbec, vznikala proto nahodile. "Ten, kdo navrhuje mrakodrapy, by měl říci, jaký přínos mají pro kvalitu života či ochranu hodnot, které již Praha má, a jak se město vyrovná se zvýšenou zátěží zejména v oblasti dopravy," řekla ČTK dříve Kolínská.
Sdružení kritizuje také možnost navýšení domů na hlavních městských třídách. Domy by tam mohly mít o dvě, na nárožích pak o čtyři patra více. "Něco takového je běžné i dnes - žádná výšková regulace to nezapovídá," vysvětlil Švejda. Podle něj plán nepočítá s navyšováním nárožních domů až o čtyři patra, povolené jsou jen věže a arkýře. "Nárožní vížky jsou pro Prahu typickým prvkem a nechtěli jsme ho příliš přísnou výškovou regulací vymýtit," dodal mluvčí.
Příprava plánu už hlavní město stála zhruba 50 milionů korun, nabírá ale zpoždění. Odborníci i magistrát navíc tvrdí, že návrh není v souladu se stavebním zákonem. Ředitele sekce, která má v IPR územní plán na starosti, Romana Kouckého ředitel institutu v polovině června odvolal. Radní také rozhodli, že do konce srpna návrh plánu posoudí tým expertů. Na podzim by mělo začít projednávání s veřejností.