Iniciativa kvůli Šantovce Tower dala podnět památkové inspekci

Zdroj
Petr Běhal
Vložil
ČTK
12.08.2016 12:25
Olomouc


Olomouc - Spolek Za krásnou Olomouc požádal památkovou inspekci, aby prověřila postup magistrátních a krajských památkářů při posuzování chystané stavby výškové budovy Šantovka Tower u historického centra Olomouce. Podle Martiny Mertové ze spolku Za krásnou Olomouc hlavně městští úředníci svými opakovanými souhlasnými stanovisky nahrávají investorovi výškové budovy, která podle některých odborníků poškodí historické panorama města. ČTK zjišťuje vyjádření radnice a hejtmanství.


"Máme pocit, že městská památková rezervace je v natolik vážném ohrožení, že už může pomoci jen nezávislý odborník zvenčí. Proto jsme podali podnět památkové inspekci, která dohlíží na státní památkovou péči v Olomouci,"
uvedla Mertová. Připomněla, že památkáři magistrátu v červnu vydali už třetí souhlasné stanovisko k plánované stavbě Šantovky Tower. Hejtmanství předchozí dva souhlasy magistrátních úředníků zrušilo. Podle Mertové je z toho čitelná snaha magistrátních úředníků dát kontroverznímu záměru zelenou.

Mertová tvrdí, že právnička, která z pozice krajské úřednice předchozí dvě závazná stanoviska magistrátu k projektu Šantovka Tower zrušila, byla od případu odstavena. "Údajně to bylo kvůli podjatosti," uvedla Mertová, podle které třetí stanovisko magistrátních památkářů bude na hejtmanství posuzovat nový úředník. Investorovi Šantovky Tower podle Mertové nahrávají i nedávné organizační změny na olomouckém hejtmanství, jejichž součástí bylo převedení památkové péče pod oddělení stavebního řádu.

Stavbě výškové budovy má do úpravy územního plánu zabránit stavební uzávěra, o jejímž vyhlášení na pozemcích v okolí stavby se začalo uvažovat loni. Její příprava se ale znovu protáhne. Radní totiž hlasování o uzávěře tento týden odložili, protože podle primátora Antonína Staňka (ČSSD) je třeba lépe vypořádat některé námitky investora.

Podle opozičního zastupitele Tomáše Pejpka (ProOlomouc) město stavební uzávěru připravuje devět měsíců. Argumenty, kterými radní zdůvodnili odklad hlasování o jejím vyhlášení, podle něj neobstojí. "Spíše se kloníme k tomu, že je to výsledek tlaku investora na konkrétní politiky a členy rady. Je to velmi silný tlak. A že se jedná v zásadě o klientelismus, který v Olomouci v této věci panuje," míní Pejpek.

Výškovou regulaci staveb v sousedství historického centra k 31. prosinci 2015 zrušil soud. Radnici dal čas do konce loňského roku, aby povolenou výšku staveb v novém územním plánu lépe zdůvodnila. Příprava úpravy územního plánu se ale zpozdila, takže od Nového roku výškové limity přestaly platit.

Úprava územního plánu se bude zřejmě schvalovat až na začátku příštího roku. Bez stavební uzávěry tedy může pokračovat příprava stavby 75 metrů vysoké Šantovky Tower přesto, že nový územní plán s výškovými budovami v ochranném pásmu památkové rezervace nepočítá. O Šantovce Tower se dlouho diskutuje. S její stavbou nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle nichž může poškodit historické panorama. Investor tvrdí opak.
0 komentářů
přidat komentář

Související články