Brno má projektanta na vznik Kreativního centra v bývalé věznici

Vložil
ČTK
14.09.2018 14:55
Brno

Brno - Brno vybralo zhotovitele projektové dokumentace pro vybudování Kreativního centra v bývalé věznici v ulici Cejl. Díky dokumentaci by mohlo město v létě příštího roku požádat o dotaci z Evropské unie, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Vznik centra bude stát odhadem 400 milionů korun, dotace by podle Hollana mohla být kolem 150 milionů. V centru se budou scházet umělci, s realizací se počítá v letech 2020 až 2022.


Projektovou dokumentaci vypracuje společnost Kava, která letos vyhrála i soutěž na podobu centra. "Vítězný návrh společnosti Kava přirozeným způsobem kombinuje pracovní prostor pro kreativní průmysly, jako design, architektura, média a další s pietou daného místa," uvedl Hollan.

Podle něj je projekt klíčovým počinem pro podporu kreativního průmyslu v Brně a pomůže i zatraktivnění čtvrti.

Bývalá věznice je ve vyloučené lokalitě, kde žije mnoho sociálně slabých lidí. Město udělalo nejpotřebnější opravy za několik milionů korun, aby objekt dál nechátral. Ministerstvo kultury loni vyhlásilo budovu kulturní památkou, takže bude potřeba dodržovat přísnější pravidla při rekonstrukci. "Objekt už nyní předběžně oživují kulturní akce, divadla, koncerty, odborné historické prohlídky a část je využita jako místo pro workshopy v rámci projektu Barvy brněnského Bronxu," řekl Hollan, který má kulturu na starosti.

V místě by mohly vzniknout samostatné i sdílené kanceláře, ateliéry pro umělce, otevřené dílny, střižny, kavárna, hudební klub nebo sál s kapacitou pro 250 lidí. Věznice vznikla v 18. století. Svému účelu sloužila v letech 1784 až 1956. Nahradila ji věznice v Bohunicích.
0 komentářů
přidat komentář

Související články