Na Údolní v Brně má vzniknout zázemí pro setkávání umělců

Vložil
ČTK
26.06.2018 16:55
Brno

Brno - V bývalých prostorách Vysokého učení technického v Údolní ulici v Brně má vzniknout kreativní hub, tedy místo pro setkávání umělců a kreativců. Město by na to mělo dát asi 12,25 milionu korun a stejnou částkou by měl přispět kraj. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek zodpovědný za kulturu Matěj Hollan (Žít Brno). Podporu kraje ČTK potvrdila jeho mluvčí Monika Brindzáková.


Podle Hollana však projekt prodlužuje laxní přístup koaličních partnerů. Později by se umělci měli přesunout do mnohem většího Kreativního centra, které má za stovky milionů vzniknout v bývalé káznici v ulici Cejl.

V Brně je podle Žít Brno 22.000 kreativních umělců od výtvarného umění přes design, architekturu, film, řemesla, hudbu až po herní průmysl. Hub by měl nabídnout kanceláře, výstavní prostory, ale i místa pro workshopy a semináře. S myšlenkou kreativního hubu přišlo podle Hollana Jihomoravské inovační centrum (JIC) už loni.

"Projekt je součástí Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje stejně jako projekt Kreativního centra v místech bývalé káznice. Právě tam by se v pozdějších letech mohl kreativní hub z Údolní ulice přesunout,
" řekla ČTK mluvčí JIC Ivana Malá. JIC podle ní doufá, že město kreativní hub podpoří. "Právě teď čekáme na zářijové jednání zastupitelstva, kde by se o podpoře mělo rozhodnout," dodala Malá.

Brindzáková potvrdila, že kraj je připravený dát přes 12 milionů korun, stejně jako město. Podle Hollana by osm milionů připadlo na úpravu budovy a zbytek by byl na provoz na pět let. Hollan řekl, že časem by mohl být projekt soběstačný, protože kreativci by měli platit nájem.

Podle Hollana už mohl být kreativní hub hotový. "Z mého pohledu zbytečně dlouho trvá i podpis smlouvy na projektování Kreativního centra v bývalé Káznici na Bratislavské, které má být finálním produktem v oblasti podpory kulturních a kreativních průmyslu. Přitom vítěz architektonické soutěže je znám už tři měsíce. Věřím, že se i přes tato zbytečná zdržení podaří včas uzavřít smlouvy nutné k projektování Kreativního centra i k rozjetí kreativního hubu," dodal Hollan.
0 komentářů
přidat komentář

Související články