Bartoš požádal o revizi vyhlášky omezující výstavbu dřevostaveb

Vložil
ČTK
13.07.2023 08:25
dřevostavba

Praha

Praha – Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš požádal ministra vnitra Víta Rakušana o pře- hodnocení požární vyhlášky omezující výstavbu dřevostaveb. Ty momentálně nemohou být vyšší než 12 metrů a nesmějí mít více jak čtyři podlaží. Bartoš o tom dnes informoval na svém twitterovém účtu.


"V zahraničí mohou dřevostavby mít klidně šest nebo sedm podlaží, technicky tomu nic nebrání. Stavby ze dřeva mají mnoho výhod. Jde o moderní, udržitelnou a energeticky úspornou variantu výstavby, která může pomoci zvýšit dostupnost bydlení. Dřevo na rozdíl od oceli neztrácí při vyšších teplotách nosnost. V tom problém opravdu není," napsal Bartoš. Reakci ministerstva vnitra ČTK shání.

Podle požární vyhlášky mohou budovy do 12 metrů obsahovat izolanty třídy E, tedy typ který je schopný odolávat působení plamene na krátký časový interval a výrazně tak přispívá k eventuálnímu hoření. Do této kategorie spadá také dřevo. Vyšší budovy už musí obsahovat naprosto nehořlavé izolanty A1 nebo A2 jako jsou lamely a minerální vaty.

V některých zahraničních státech nejsou limity pro stavbu budov ze dřeva tak striktní. V norském Brummundalu byl v roce 2019 postaven dřevěný 18 patrový dům Mjostarnet, ve kterém jsou například hotel, kanceláře či restaurace. Ve čtvrti HafenCity v německém Hamburgu se momentálně připravuje výstavba 65 metrového rezidenčního domu a vznikly také plány na výstavbu 100 metrového věžáku v Berlíně.

Největším průkopníkem v odvětví dřevostaveb je Finsko, které je zároveň také největším producentem dřeva v Evropě. To plánuje dosáhnout naprosté uhlíkové neutrality v roce 2035, a proto se začalo soustředit také na využívání dřeva v městské zástavbě, veřejných budovách a velkých stavbách. Na to by se chtěl soustředit ředitel speciálního programu na výstavbu ze dřeva v rámci finského ministerstva životního prostředí Petri Heino, podle kterého by do roku 2025 mělo být ve Finsku ze dřeva postaveno nejméně 45 procent veřejných budov.

V České republice se výstavbě dřevostaveb věnuje například švédská Skanska stavící téměř 80 bytů v pražských Radlicích nebo rakouský UBM Development, která v květnu začala s výstavbou projektu Timber Praha s 62 novými bytovými jednotkami. Finský YIT momentálně dostavuje v pražském Hloubětíně komplex Suomi s dřevěnou školkou pro 100 dětí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články