Architektura provází a obklopuje Ing. arch. Pavla Šulce celý život. „Jestli má práce dopadnout skvěle, je nesmírně důležitá osoba investora či zadavatele a vzájemná důvěra.“ A právě s tou se na architekta Pavla Šulce dnes lidé obrací.
Pro každého architekta je důležité něco jiného. Prozradíte nám, co je to pro vás? Důležitý je pro mě pocit, že má práce smysl, návrh se zrealizuje, všichni jsme spokojeni s výsledkem a stavba místo vhodně doplňuje i obohacuje. Je jedno, zda jde o malý rodinný domek, veřejnou stavbu, nebo nové veřejné prostranství. Cíle zůstávají vždy stejné.
Jak jste se k architektuře dostal? Praděda byl stavitel a téma budování jsem v dětství velmi vnímal. Vyrůstal jsem v domě, který ve 30. letech praděda navrhl a postavil. Pocházím z východních Čech od Náchoda, kde je stavební průmyslovka. Zrovna tam otevírali nový obor „obnova památek“, který zaváněl něčím víc než jen skládáním cihel do vazeb. Po absolvování tohoto oboru se nabízelo pokračovat na fakultě architektury. Důležité pro mě byly i první roky v praxi strávené v ateliéru u pana profesora Bočana.
Váš záběr je velmi široký, dokážete vybrat typ projektu, nebo jeho část, která vás mimořádně baví? Asi jako všechny architekty nás nejvíc baví návrh, studie. Říkám nás, protože na mnoha projektech spolupracuji s kolegy architekty, zahradními a krajinářskými architekty apod. Projekční fáze se snažíme přenechat specialistům, projektantům. Dál nás baví realizace. Například rekon- strukce jsou spojeny s velkou dávkou improvizace. Každý projekt je jedinečný svým typem, místními podmínkami a hlavně osobou zadavatele či investora. Pokud si s ním sedneme, zafunguje osobní chemie, je to ten správný předpoklad ke vzniku něčeho zajímavého. Dosud jsme měli štěstí, byli to vždy zajímaví lidé, kterým záleží na výsledku. Neplatí to jen v případě soukromých investorů. Když navštívíme malou vesnici, mají zadavatelé, tedy starostové či místostarostové, obrovský osobní zájem na tom, aby vesnice – její veřejná prostranství – vypadala dobře a aby všechno správně fungovalo. Pro takové lidi pracujeme opravdu rádi.
S oblibou se věnujete také navrhování interiérů. Platí to i pro koupelny? Za nás by měl dům navržený architektem mít také interiér navržený architektem, i když to ne vždy bývá pravidlem. Návrh interiéru umožní dotvořit dům do posledního detailu, což má zásadní vliv na jeho kvalitu a užitné vlastnosti. Architektonická studie určuje, jak bude dům zasazený do okolí, jak bude fungovat i působit uvnitř, jaké základní materiály a barvy se použijí. Detailní zařízení interiéru, rozkreslení na míru vyhotoveného nábytku a volba typového nábytku, včetně například výběru svítidel, přichází až s návrhem interiéru. Pokud tato část chybí, dům není promyšlený. Člověk v něm přitom může prožít celý život spokojeně a ani se nedozvědět, že dům mohl lépe naplňovat potřeby svých obyvatel. Není to přitom otázka neomezeného rozpočtu. I skromný dům může být skvělý, pokud je navržený komplexně. Koupelny do toho samozřejmě patří a jsou nesmírně důležité. Snažíme se, aby to byla místa relaxace.
Co je potřeba k tomu, aby výsledek stál opravdu za to? Ideální je, když investor či zadavatel přijde v době, kdy stavbu rodinného domu teprve zvažuje. Má předvybrané parcely a přijde to zkonzultovat. Začneme výběrem správného místa a architekt se stane průvodcem investora až po nastěhování. Jak už jsem uvedl, důležitá je i ta vzájemná chemie.
Jak začala vaše spolupráce s Perfecto design? Znovu jsme u důvěry. S Jakubem Polívkou (spolumajitel Perfecto design, pozn. red.) jsme se setkali na oslavě společných známých. Následovala první realizace a pak další. Dnes vím, že mu můžu kdykoli zavolat. Už to není jen obchodní vztah.
Studio Perfecto design o sobě říká, že ulehčuje archi- tektům práci. Souhlasíte s tím? Perfecto nám poskytuje odborné zázemí. Buď pro naše investory koupelny navrhne, nebo nám poskytne odbornou konzultaci. Mít někoho, na koho se můžeme obrátit, kdo odborně poradí, jak dobře sladit třeba současný trend mosazných povrchů baterií s koupelnovými doplňky a sanitární keramikou, zdaleka není samozřejmostí. Klienty vždy doprovázím do studia sám. Často se přitom dozvím, co je v oboru nového.
Najdete nějaký rozdíl oproti jiným koupelnovým studiím? Jednoduše řečeno: osobní přístup, odborné zázemí a dobré nápady. Základní 3D návrh zdarma nabízí kde kdo, ovšem pokud Perfecto navrhne 3D řešení, je to promyšlené, věrné, kvalitně podané a především uskutečnitelné. V návrhu jsou reálné zařizovací předměty, někdo se věnoval obkladům a dlažbám. Nejsou to návrhy, které mají uspokojit laiky, ale také architekta a stavbu.
Doporučil byste nás dalším architektům? Jednoznačně ano.
A co rodině, či známým? I má rodina má koupelnu od Perfecta. Některá řešení si jako architekt raději nejprve vyzkouším na sobě. :)
Děkujeme za čas, který jste nám věnoval, velmi si toho vážíme.
Návrhy koupelen vznikly ve spolupráci Ing. arch. Pavla Šulce s architekty studia Perfecto design Ing. arch. Alexandrou Kaščakovou a Ing. arch. Jindřichem Kobrem.