Nový urgentní příjem v slovenských Bojnicích

Publisher
Tisková zpráva
11.11.2022 13:25
XELLA CZ, s.r.o.

Nový urgentní příjem v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza se sídlem v Bojnicích začali využívat pacienti od léta 2022. Autory projektu nového urgentního příjmu jsou Ing. arch. Marek Jablonský a Ing. arch. Stanislav Majcher, PhD. ze společnosti ARCHICO, s.r.o. se sídlem v obci Malatiny, kteří na hrubou stavbu využili pórobetonové tvárnice Ytong, vápenopískové tvárnice Silka, povrch stěn tvoří tepelněizolační omítky Ytong. Poloha nového pavilonu byla podle autorů zvolena v rámci areálu nemocnice tak, aby se dosáhlo co nejlepšího propojení s operačními sály a zároveň s novou přístupovou cestou pro vozidla RZP.

Nový urgentní příjem vyrostl v areálu nemocnice jako samostatná stavba, která má samostatný vstup i prvky zelené infrastruktury

Jeho výstavba byla nutná, protože předchozí prostory nesplňovaly požadavky. Chyběly zde hlavně prostory s lůžky pro pacienty, kteří čekali na další vyšetření a jejich zdravotní stav nedovoloval, aby byli v čekárně. Počet odborných ambulancí na novém urgentním příjmu zůstal zachován, v nové budově přibyla specifika v podobě zákrokové místnosti, kde mohou lékaři dělat malé operační zákroky. K dispozici zde je také samostatná sádrovna, repoziční místnost či místnost pro infekčního pacienta. Nová je také malá dobře vybavená jednotka intenzivní péče.

Architektonické řešení vychází v maximální míře z funkčního řešení daného provozu

Důležitým záměrem bylo dostat co nejvíce denního světla do prostoru a zároveň ubrat co nejméně denního světla ze stávající budovy nemocnice. Z toho důvodu je hmota perforována hlavním centrálním atriem, které je situováno tak, aby lidé co přicházejí na urgentní příjem z nemocnice, měli výhled do prostoru atria. Ostatní prosvětlovací atria jsou důsledkem nových propojovacích chodeb. „Vzhledem k tomu, že z okolní zástavby je výhled na střechy nového pavilonu, řešili jsme ji jako zelenou a zároveň pochůznou a napojenou na dětské oddělení, které je na 2. NP. Kromě vizuálního a odpočinkového charakteru má toto řešení zelené střechy eliminovat také množství tvrdých ploch v areálu nemocnice, což je pozitivum hlavně v horkých letních měsících,“ říká Ing. arch. Marek Jablonský.

Redukce barytové omítky díky vysoké objemové hmotnosti tvárnic Silka

„Pro obvodové zdivo a dělící příčky jsme vybrali tvárnice a omítky od firmy Xella, důvodem bylo zejména komplexní portfolio výrobků, které splňuje specifické požadavky, kladené pro zdravotnické budovy. U prostor RTG byly použity vápenopískové tvárnice Silka tloušťky 150 mm, které mají při objemové hmotnosti 1800 kg/m3 výborné vlastnosti protiradiační ochrany, čímž se značně zredukovala tloušťka barytové omítky, s níž se nepracuje snadno. Tyto tvárnice se rovněž použily při dělících příčkách mezi jednotlivými ambulancemi, a to z důvodu zvukové neprůzvučnosti. U prostor, kde zvuková neprůzvučnost, resp. radiační ochrana nesehrávala zasednou roli, se používaly klasické příčkové tvárnice Ytong tl. 150 mm. Pro obvodové stěny byly použity tvárnice Ytong tl. 300 mm.“ uvádí Stanislav Majcher.

Vnitřní omítky Ytong jsou vhodné pro pórobeton i vápenopískové stěny Silka

Vnitřní vápenocementové omítky Ytong byly vyvíjeny speciálně pro tvárnice Ytong a Silka. Snadno se s nimi pracuje, zlepšují také tepelněizolační vlastnosti stěn a dovolují stěnám dýchat. Díky schopnosti eliminovat vlhkost ze stavby snižují i riziko vzniku plísní. Omítka může být v interiéru použita jako finální vrstva, ale extra hladký povrch stěny vytváří ve druhé vrstvě hlazená vnitřní sádrová stěrka Ytong. Tato kombinace má řadu výhod – vnitřní omítka Ytong je pevná a vysoce prodyšná, sádrová stěrka nabízí extra hladký povrch a zajišťuje hygienickou čistotu prostředí.

0 comments
add comment

Related articles