CAMP představuje finalisty na Vltavskou filharmonii - I. event

Kdo navrhne novou budovu filharmonie? CAMP představuje finalisty nejočekávanější architektonické soutěže letošního roku.
Do finále této prestižní soutěže se dostalo dvacet mezinárodních týmů. V průběhu následujících měsíců pořádá Centrum architektury a městského plánování (CAMP) celkem tři online eventy, kde se týmy postupně představí. Nebudou chybět špičky světové architektury jako Bjarke Ingels (BIG) a Elisabeth Diller (Diller Scofidio + Renfro), ale i zástupci domácí scény.
„Vltavská Filharmonie je beze sporu největší soutěž svého druhu v české moderní historii,“ říká Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu. „Chceme dát široké veřejnosti možnost vidět, kdo se soutěže účastní, a také jak jednotlivé týmy přistupují k architektuře a designu,“ doplňuje Bärtl.
Jednotlivé akce budou probíhat od ledna do března a kvůli aktuální pandemické situaci budou streamované. Přednášky nebudou zaměřené na samotný design Vltavské filharmonie, ale jednotlivé týmy v nich představují své projekty, které jí jsou typově podobné například koncertní haly, muzea a galerie.

Nový koncertní sál po více než sto letech.

Praha byla vždy spojována s klasickou hudbou – Mozart město miloval, pro Bedřicha Smetanu, Leoše Janáčka i Antonína Dvořáka byla Praha zdrojem nekonečné inspirace. I přesto v Praze nevznikl koncertní sál pro symfonickou hudbu již více než sto let. Nejmladší, Smetanova síň Obecního domu, byla otevřena koncem roku 1912. Dvořákova síň Rudolfina dokonce již roku 1885. I když oba sály byly rekonstruovány, stále se jedná o sály historické. Nejenom že již neodpovídají standardům 21. století, ale beze zbytku ani akustickým požadavkům pro koncerty symfonické hudby.
„Vltavská filharmonie má nejen potenciál stát se nejnovější pražskou dominantou, ale bude také zásadním impulsem k rozvoji a revitalizace okolí metra Vltavská, včetně území přilehlého brownfieldu Bubny-Zátory, kde se plánuje čtvrť pro více než dvacet tisíc lidí,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha, organizátora soutěže. „Moderní budova filharmonie vytvoří bránu do nově vzniklé čtvrti přímo u Vltavy a bude unikátním místem pro lokální i zahraniční návštěvníky,“ dodává Boháč.
První online přednáška proběhne již tento čtvrtek 20/01 v 19:00 a představí prvních pět týmů – David Chipperfield Architects (UK), JAJA Architects (DK), Mecanoo (NL) + Chybik + Kristof (CZ), Ateliers Jean Nouvel (FR) a ALA (FI) + ov-a (CZ). Live stream můžete sledovat ZDE.
Další se diskuze proběhne ve čtvrtek 17/02 v 19:00 a promluví například Bjarke Ingels, zakladatel dánského studia BIG, Elisabeth Diller (DS + R) nebo belgické studio KGDVS. Poslední z plánovaných diskuzí proběhne 3/3 a zde své projekty představí japonské studio SAANA, španělský tým Barozzi Veiga nebo holandské studio MVRDV.
Vyhlášení vítěze a následné představení projektu a diskuze proběhne 17/05 v CAMPu. Předpokládané dokončení stavby je plánováno na rok 2031.
0 comments
add comment

Related articles