Terezín - Terezín na Litoměřicku chce otevřít veřejnosti příští rok v říjnu opravovaný Wieserův dům na počest 240. výročí založení města. Rekonstrukci komplikují odhalené vady, s nimiž se nepočítalo. Původní termín dokončení se posunul asi o dva měsíce. Náklady na rekonstrukci se odhadují na 122 milionů korun. Město dalo zrekonstruovat i další památky, historickou kanalizaci a osvětlení, řekl dnes ČTK místostarosta Martin Pala.
Opravu někdejší rezidence Kašpara Wiesera, hlavního dodavatele materiálu pro stavbu terezínské vojenské pevnosti, komplikuje podlaha v reprezentativním sále. Podlaha by měla zůstat původní, řekl ČTK tajemník radnice a zástupce ředitele organizace Terezín - město změny Róbert Czetmayer. Doplnil ale, že se v ní našli dřevokazní škůdci.
Město dalo opravit i další objekty. "Je to jízdárna, Kavalír 2, Litoměřická brána, dělostřelecká kasárna, také se opravovalo povodněmi zničených devět staveb i historická kanalizace," vyjmenoval místostarosta, co město od roku 2014 za 460 milionů korun opravilo. Na opravy dostalo město s padesátimilionovým rozpočtem státní dotace.
Kraj nyní jedná s Terezínem o převzetí některých památek do správy státu. Město nabídlo objekty sdružení Terezín - město změny, pevnost, zbrojnici a Žižkovy kasárny. "Souhlasím s tím, aby se památky opravily a případně aby došlo k oživení města Terezína," řekl místostarosta. Město nemá peníze na to, aby se o památky postaralo.
V Terezíně žije asi 3000 lidí. Přesto, že jsou památky ve městě hojně navštěvované, obyvatelé se z města spíš vytrácejí. Místní usuzují, že je to kvůli jeho smutné historii. Mezi lety 1941 a 1945 nacisté internovali v terezínském ghettu 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti prošlo 32.000 mužů a žen. V Terezíně jich zahynulo 2600, další tisíce v jiných koncentračních táborech, do nichž je nacisté převezli.