Významné stavební objekty Přerovska mapuje nový architektonický manuál

Publisher
ČTK
05.06.2024 17:25
Czech Republic

Přerov

Přerov - Nejvýznamnější architektonické a umělecké objekty postavené na území bývalého přerovského okresu v letech 1914 až 1948 postupně mapuje nový architektonický manuál (AMOP). Vybrané objekty jsou navázány na tematické stezky a výlety, které za pomoci interaktivní mapy provázejí zájemce po jednotlivých městech, ale i mezi obcemi. Databázi doplňují také medailonky vybraných architektů a dalších významných osobností regionu. V manuálu má být zobrazeno dohromady na 150 objektů, řekla dnes ČTK manažerka projektu Jana Kiesewetterová.


"Svou koncepcí AMOP navazuje na Brněnský architektonický manuál a zařazuje se tak mezi další architektonické manuály vznikající po celé České republice. Základ databáze tvoří autorské texty, které zachycují stručnou historii a architektonické hodnoty vybraných objektů, životní osudy jejich majitelů i architektů. Nedílnou součástí je současná i archivní fotografická a plánová dokumentace," popsala koncepci projektu jeho manažerka.

Unikátní manuál vznikne během čtyř let, na stránkách databáze je již zpracováno 24 objektů, do konce letošního roku jich má být 90. Zájemci si je mohou třídit podle měst, architekta či typologie. Odborníci pro manuál již zpracovali například historii dvou lázeňských domů v Teplicích nad Bečvou, historii obchodního domu Baťa v Hranicích či Jordán v Přerově, sokolovny v Kojetíně i v Lipníku nad Bečvou, řadu rodinných vil, ale i výpravných budov železniční stanice v Hranicích a v Teplicích nad Bečvou či historii vojenského mauzolea v Hranicích. Dobové fotografie jsou opatřeny i současnými snímky.

Za vznikem Architektonického manuálu okresu přerovského stojí členové spolku Za krásnou Olomouc, podle tvůrců je výjimečný tím, že nemapuje stavební kulturu jen jednoho města, nýbrž celého Přerovska - zachyceny jsou v něm tak objekty v Hranicích, Kojetíně, v Lipníku nad Bečvou, v Přerově a v Teplicích nad Bečvou. Unikátní databázi během následujících čtyř let doplní edukační aktivity pro školy i nejširší veřejnost.

Svou koncepcí AMOP přímo navazuje na Brněnský architektonický manuál (BAM) a zařazuje se tak mezi další architektonické manuály vznikající po celé České republice. Na Moravě jsou takto zpracovány také architektonické a umělecké objekty Zlína, Jihlavy a Tišnova .
0 comments
add comment