Praha - Sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj přerušil další projednávání pozměňujících návrhů k zákonu o podpoře bydlení. Podle členů je třeba některé části připravovaných úprav ještě legislativně upřesnit. Zákon navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) a má vytvořit systémovou podporu pro lidi ohrožené bytovou nouzí. Návrh zákona v červenci prošel ve Sněmovně prvním čtením. Předloha tehdy odolala opozičním návrhům na zamítnutí nebo vrácení.
Jedním z hlavních cílů zákona je podle MMR postupně snižovat počet lidí v bytové nouzi ze současných 154.000. Ze dvou třetin jde o rodiny s dětmi. Vláda si od předpisu slibuje také úspory na nákladech spojených s bytovou krizí.
Zákon počítá například se vznikem kontaktních míst v obcích s rozšířenou působností, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a systém finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Norma dále předpokládá asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.
Podle poslance Karla Haase (ODS) současný návrh zákona zvyšuje byrokracii, zvyšuje administrativní zátěž a zvyšuje výdaje státu v době, kdy je potřebuje snižovat. Proti návrhu se negativně vyjádřili také zástupci Svazu měst a obcí či Hospodářské komory. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který se jednání také zúčastnil, projednávané pozměňující návrhy zjednodušují legislativní znění zákona a upravují některé jeho technické části. Bez přijetí úprav by jeho fungování bylo komplikovanější.
Zákonem se dnes zabýval i hospodářský výbor a žádné stanovisko nepřijal. Pro doporučující usnesení hlasoval jeden poslanec, a to Jiří Slavík (TOP 09). Zbytek výboru se zdržel. K zákonu nepřijal usnesení ve středu rozpočtový výbor ani výbor pro sociální politiku. Poslankyně Zuzana Ožanová (ANO) informovala, že ústavně právní výbor projednávání návrhu zákona přerušil. Důvodem podle ní je, že se nyní ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti připravuje nová úprava vyklízecího rozkazu. Navržená úprava vyklízecího rozkazu, jak je v zákoně, podle ní nefunguje.
Návrh zákona o podpoře bydlení je součástí takzvané reformy Bydlení pro život prosazované ministerstvem pro místní rozvoj, jejímž cílem je kromě jiného také zajistit potřebné investice na výstavbu a rekonstrukce dostupných nájemních bytů. Výdaje MMR by v roce 2025 měly podle návrhu rozpočtu zpracovaného ministerstvem financí činit 13,3 miliardy Kč. Proti letošnímu roku by tak měly klesnout o téměř 13 procent, tedy dvě miliardy Kč, což by byl největší pokles mezi všemi ministerstvy. Bartoš v neděli uvedl, že pro koaliční Piráty není návrh rozpočtu přijatelný a žádá navýšení výdajů na výstavbu dostupného bydlení o sedm miliard Kč.