Bartoš věří, že vláda zákon o podpoře bydlení nakonec schválí

Publisher
ČTK
17.05.2024 07:25
Czech Republic

Prague

Praha - Vláda nakonec zákon o podpoře bydlení schválí, už jen kvůli hrozbě ztráty deseti miliard korun z Národního plánu obnovy (NPO). Na výroční konferenci NPO v Praze to dnes řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Norma, jejíž projednávání ve středu kabinet přerušil, podle něj nejen pomůže lidem ohroženým bytovou nouzí, ale také umožní dostat na trh část nyní nevyužívaných bytů a zlepší efektivitu vyplácených příspěvků na bydlení. Na dotaz ČTK Bartoš dodal, že další jednání se uskuteční v příštím týdnu. Pokud budou navrhované změny dobře odůvodněné a nebudou motivovány pouze politicky, je připraven přistoupit na kompromis.


Vláda ve středu projednávání zákona přerušila kvůli přetrvávajícím rozporům. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) řekl, že bude třeba ještě o obsahu normy jednat se samosprávami. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) nesouhlasil s plánovaným vytvořením zhruba 200 nových úřednických míst. Bartoš přerušení projednávání zákona kritizoval.

"Zákon jsme projednávali mnohokrát včetně stranických expertu koaličních stran. Prezentoval jsem ho na klubech včetně občanských demokratů, pro které jsme vypracovali i speciální dokument objasňující jednotlivé nástroje a ekonomické přínosy. Jelikož jsme nedostali další odezvu, postupovali jsme standardním legislativním procesem. Od ministerstva dopravy, které reprezentuje ve vládě právě Martin Kupka, jsme v meziresortním řízení jakékoliv zásadní výhrady neobdrželi," uvedl Bartoš.

V rámci připomínkového řízení resort reagoval na návrhy některých samospráv. Co se ale podle Bartoše nepodařilo odstranit, jsou obavy Svazu měst a obcí a několika krajů, zda na nové činnosti, které budou podle zákona vykonávat, dostanou adekvátní financování. Samosprávy chtějí také ujištění, že stát neomezí podporu sociální práce v obcích, kde už teď mají sociální pracovníci nízké platy.

Dnes na konferenci ministr vyjádřil přesvědčení, že vláda zákon brzy schválí a že se ještě před letními prázdninami podaří zahájit jeho projednávání ve Sněmovně. "Je to milník v Národním plánu obnovy, kdybychom ho neschválili zaplatíme pokutu deset miliard korun. To je, myslím, dobrá motivace, proč něco udělat," řekl. Účinnost zákona od července 2025 podle něj zatím není ohrožena.

Zároveň odmítl kritiku vzniku nových úřednických míst, Podle něj je to dobrá investice, protože zákon zastaví přibývání lidí, kteří čerpají příspěvek na bydlení, takže se zastaví i růst státních výdajů.

Bartoš je také přesvědčen, že zákon umožní dostat na trh byty, které v současnosti nejsou využívané. "V České republice je zhruba 800.000 bytů, ve kterých nikdo není. Pokud by existovala garance správy nemovitosti, nemalé množství lidí by bylo ochotno ten byt svěřit do správy obce nebo firmy," řekl. Podle zákona by soukromí pronajímatelé mohli nabídnout svou nemovitost ohroženým skupinám obyvatel. Za úhrady škod či nájmu následně bude majiteli ručit poskytovatel tohoto typu bydlení. Zároveň by vlastníci nemovitosti měli mít možnost využívat služby poskytovatelů, kteří by měli zajišťovat prevenci problémů s placením či možné řešení sousedských konfliktů.

Podle Bartoše by takové využívání soukromých bytů mohlo zajistit i efektivnější využívání dávek na bydlení. Podle něj budou muset byty určené ohroženým skupinám obyvatel splňovat určité standardy, nebude se tedy stávat, že stát bude vyplácet neúměrně vysoké příspěvky na bydlení za nevyhovující byty.

Návrh zákona o podpoře bydlení je součástí takzvané reformy Bydlení pro život prosazované ministerstvem pro místní rozvoj, jejímž cílem je kromě jiného také zajistit potřebné investice na výstavbu a rekonstrukce dostupných nájemních bytů. Norma by měla vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí. Počítá se vznikem kontaktních a poradenských míst, která by lidem v nouzi pomohla najít a udržet si bydlení. Zároveň by měl zákon zajistit soukromým pronajímatelům garance a kompenzace, pokud své bydlení pro ohrožené skupiny lidí vyčlení.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
vyspělá společnost
Karel Doležel
17.05.24 01:02
show all comments

Related articles